Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Arakanlı mültecileri ziyaret için Bangladeş’e gidecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bangladeş Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada, Arakanlı (Rohingyalı) mültecilerin ülkeye dönüşü için Myanmar ile anlaşma sağlanması için görüşmelerin yakında başlayacağı duyuruldu.

600 binin üzerinde Arakanlı Müslüman, Myanmar ordusu tarafından, Ağustos ayından bu yana devam eden, tecavüz, cinayet ve kundaklama gibi şiddet içerikli baskılardan kaçmak için Bangladeş’e kaçmıştı.

Konuyla ilgili yapılan bir diğer duyuruda da Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib’in Arakanlı mültecilerin yaşadığı kampları ziyaret etmek için bu ay Bangladeş’e gideceği açıklandı.

Ahmed et-Tayyib’ın yardımcısı Dr. Abbas Shuman, Kahire’de düzenlenen basın toplantısında, “Ezher, başından beri Myanmar’daki Arakanlı Müslümanların acısını sona erdirmek için çalışıyor. Myanmar’da yaşayanların maruz kaldığı adaletsizliği ve baskıyı kaldırmak için hızlı bir şekilde hareket ediyor. Ezher’in çabaları diyalog yoluyla barışçıl bir çözüme odaklanıyor. Diyalogun, barışa en yakın yol olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Kahire’de, Arakan’daki (Rakhine) krizin taraflarıyla gerçekleştirilen diyalog görüşmelerinde Myanmar’da barış sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Shuman, Myanmar Hükümeti’nin çatışmayı sona erdirme çabalarını benimsediği vurguladı.

Shuman ayrıca Ezher’in Myanmar’daki çatışmanın tarafları arasında kan dökülmesinin durdurulmasını istediğini, krize karşı sorumluluk taşıdığını ve bunun yalnızca Müslümanlar için değil, ezilen herkese karşı insani bir yükümlülük olduğunu belirtti.

Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib’in Bangladeş’teki Arakanlı Müslümanlara yönelik gerçekleştireceği ziyaretin siyasi, dini, insani ve manevi önemi olduğunu belirten Shuman, Arakanlıların geri dönmesi ve bu insanlık trajedisinin sona ermesi çağrısında bulundu.

Uluslararası gözlemciler, 50 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan ve Budistlerin çoğunluk olarak yaşadığı Myanmar’daki 1 milyon Arakanlının kurtarılması çağrısında bulunuyor.

Krizin çözülmesi için devam eden çabalar kapsamında AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Myanmar’da bu hafta gerçekleşecek olan 13. Asya-Avrupa Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde Bangladeş’e gitti. Mogherini, Arakanlı sığınmacıların yoğun olduğu Cox’s Bazar kentindeki kampları ziyaret etti.