Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ezher’den Kudüs açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’daki El Ezher Üniversitesi, ABD yönetiminin Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini işgal altındaki Kudüs şehrine taşıma kararının uluslararası toplum tarafından tepki çekmesine rağmen gerçekleştirmesini kınadı. Ezher açıklamasında, Filistin ve Kudüs’ün Arap kimliğine yönelik farkındalığı arttırmaya, cesur Filistin halkının mücadelesine, topraklarının ve kutsal alanlarının kurtarılmasına devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Kudüs ve Filistin konusunun Arap ve Müslümanlar için ilk sırada yer aldığının da altını çizdi.

Ezher tarafından yapılan açıklamada, “Söz konusu büyükelçiliğin açılış kutlaması, Nakba’nın (Büyük Felaket) 70. yıldönümüne denk gelmesi, bazılarının adalet ve hakikat değerleri yerine dünyamızı istikrar ve barıştan uzaklaştıran kibir ve güç mantığıyla hareket ettiğini gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

http://turkish.aawsat.com/2018/05/article55398681/gazzedeki-gosterilerde-sehit-sayisi-37e-yukseldi

Bazı ülkelerin ABD’nin ardından büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıma kararı almasından dolayı duydukları üzüntüyü vurgulayan Ezher, bunun dünyadaki 1.5 milyar Müslümanın duygularına karşı bir meydan okuma olduğunu belirtti.

Ezher, tüm hükümetlere, halklara, adalet ve özgürlüğü yerine getirme konusundaki değerlere inanan tüm Arap, Müslüman ve uluslararası kurumlara, Kudüs ve Filistin’e karşı ulusal, dini ve ahlaki görevler gereği, büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıyan ülkelere karşı alınan önceki kararların uygulanması çağrısında bulundu.

http://turkish.aawsat.com/2018/05/article55398838/turkiyeden-abdnin-buyukelciligini-kuduse-tasimasina-tepki

Arap Birliği acil toplanıyor

Arap Birliği Konseyi, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasıyla ilgili çarşamba günü olağanüstü toplanacak.

Arap Birliği’nin Filistin ve İşgal Altındaki Arap Toprakları İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Said Ebu Ali, Filistin Devleti’nin talebi üzerine bu toplantının düzenleneceğini söyledi.

Kudüs’teki ABD Büyükelçiliği’nin açılmasından saatler önce, Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınırda çıkan çatışmada 52 Filistinli şehit olurken, binden fazla kişi de yaralandı.