Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ezidiler için hüzünlü bayram | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ezidi topluluğunun, 2014’te yaşadıkları bölgelerin DEAŞ’ın eline geçmesinden bu yana Irak’ta ilk kez düzenledikleri Tavaf Bayramı kutlamaları, 4 yıl önce Sincar’da ailesinden 11 kişiyi kaybeden 31 yaşındaki Berişan Haydar’ın üzüntüsünü gidermeye yetmedi.

Cema Bayramı olarak da bilinen bu hafta içinde yapılan kutlamalar münasebetiyle on binlerce Ezidinin akın ettiği Laleş Tapınağı’nı ziyaret eden Berişan Haydar, Şarku’l Avsat’a konuştu.

Haydar, “Beş yıldan bu yana Duhok yakınlarındaki Hanki kampında ağır koşullarda yaşıyorduk. Yaşam sevincimizi kaybettik. Sincar ve diğer Ezidi bölgeleri, hizmet ve iş imkânlarının eksikliği nedeniyle güvenli olmadığı gibi yaşamaya elverişli de değil. Şartlar iyileştiğinde geri dönenlerin başında ailem olacaktır. Bugün buraya, bölgemize barış ve güvenliğin hakim olması ve DEAŞ hapishanelerinde tutsak olan ailelerimizin kurtularak bize sağ salim dönmeleri için dua etmeye geldim” diye konuştu.

Her yıl 6-13 Ekim tarihlerinde kutlanan Tavaf Bayramı için Irak ve bölge ülkelerdeki Ezidiler Laleş Tapınağı’nı ziyaret ediyor. Ezidi hayır kurumları, orada kaldıkları süre boyunca topluluğun yiyecek ihtiyacını üstleniyor.

2014’ten bu yana kutlamaların ilk kez yeniden başlamasına rağmen, yüzlerce ziyaretçinin, özellikle 4 Haziran 2014’te Sincar ve Ninova kentlerinin kontrolünü ele geçiren DEAŞ’ın bölgede başlattığı etnik temizlikte ailelerini kaybedenlerin yüzlerinde hüzün hakim.

Laleş Tapınağı Basın Sözcüsü Lokman Süleyman, Şarku’l Avsat’a, “Buranın tarihi 7 bin yıl öncesine dayanıyor” dedi. Tapınak Şeyhi Fahir Halef ise, “Laleş Tapınağı, Ezidilerin en kutsal mekanlarından biridir. Bu, çok kutsal bir bayramdır. Bölge ve dünyanın barışı için dua ediyoruz” ifadelerini kullandı.