Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

HRW’den Ezidilere katliam suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Irak’taki Ezidileri geçen haziran ayında Ninova’da Sünni Araplardan oluşan Elbu Meytut aşiretinden 52 sivili katletmekle suçladı. Ninova Milletvekili Abdurrahman el-Luveyzi, bölgede ‘katliam’ uygulandığını ve bunu yapanlardan hesap sorulması gerektiğini vurguladı. Ancak Haşdi Şabi içerisinde yer alan Ezidi bir yetkili öldürülenlerin DEAŞ terör örgütü üyesi olduklarını savundu.

HRW tarafından yayınlanan raporda, kurbanların yakınlarının Ezidi güçlerinin söz konusu tarihte Musul’un batısında DEAŞ ile Haşdi Şabi arasında devam eden çatışmalardan kaçan Elbu Meytut aşiretinden olduğu belirtildi. Aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da olduğu 8 ailenin mensuplarının önce zorla gözaltına alındığı ardından da idam edildikleri kaydedildi. Raporda, Ezidi güçlerinin, 2017 yılı sonlarında Elbu Meytut ve Cehiş aşireti üyelerinin ortadan kaybolmasına neden olan diğer iki olaya da karıştıkları belirtildi.

İnsan Hakları İzleme örgütü Ortadoğu Direktör Yardımcısı Lama Fakih yaptığı açıklamada, “Geçmişte Ezidilere karşı gerçekleştirilen acımasız uygulamalar, Ezidi güçlerine ne olursa olsun diğer gruplara karşı suç işleme özgürlüğü vermez” ifadesini kullandı.

HRW, iki saatlik saldırının ardından 52 üyesini kaybeden köyün iki sakini ile iletişime geçtiklerini, köyü ziyaret eden bir Haşdi Şabi istihbarat servisi üyesinden de bilgi aldıklarını duyurdu. Örgüt, kurbanların gömüldüğü toplu mezarı gördüklerini aktardı.

Raporda, Ezidi cemaatinin iki liderinin HRW’ye Elbu Meytut aşiretinden 52 kişinin zorla gözaltına alınması ve öldürülmelerinden Ezidhan Tugayları’nın sorumlu olduğunu söylediğini belirtildi. Cehiş aşireti üyelerinin açıklamalarının da benzer nitelikte olduğu aktarıldı.

Yaşananlara ilişkin açıklamalar çelişkili

Irak medyasında yer alan bir video, raporda bahsedilen kişilerin cesetlerini yakanların Ezidilerden olduğu düşünülen bir grubun görüntüleri gösterildi. Ancak, Haşdi Şabi bünyesindeki Bedir Tugayı’nın kolu olan Laleş Taburu (Fevc Laleş) Sorumlusu, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada videoda gösterilen mezarlığın geçmişinin Telafer’in güneybatı kesiminde DEAŞ üyelerinin gerçekleştirdiği saldırı sonrasına şubat 2017 tarihine uzandığını söyledi. Cesetlerin DEAŞ üyelerine ait olduğunu belirtti. HRW’nin raporunu da değerlendiren Sorumlu, “Doğru bilgilere dayanmıyor. Haşdi Şabi’den nefret eden kesimler DEAŞ’ın kurbanları olan Ezidileri cellatlara çevirmek istiyorlar” diye konuştu.

Ancak Ninova Milletvekili Abdurrahman Luveyzi, Haşdi Şabi bünyesindeki Ezidilerin katliam gerçekleştirdiklerini ve faillerden hesap sorulması gerektiğini vurguladı. Ezidi gruplarını bazı Arap aşiretlerine yönelik katliam işlemekle suçlayan Luveyzi, “DEAŞ’ın Ezidi kadınları öldürmesi ve evlerini terk etmek zorunda bırakması onlara bu suçları işleme özgürlüğü vermez. İşledikleri suçun cezasını çekmeyecekleri anlamına da gelmez” ifadelerini kullandı.

Şarku’l-Avsat’a açıklamalarda bulunan Luveyzi şu ifadeleri kullandı:

“Sincar bölgesini kurtarma operasyonuna başlanmasından aylar önce PKK ile bağlantılı Ezidi milisler Sincar’ın kuzeyinde suç işlediler. Haşdi Şabi tarafından Sincar ve Telafer bölgelerinde yürütülen kurtarma operasyonunun ardından Ezidi grup, geçen haziran ayında Haşdi Şabi şemsiyesi altında Elbu Meytut aşiretinden 27’si kadın 10’u çocuk ve 15’i erkek toplam 52 sivili katletti. Ezidiler ayrıca Arap kabilelerinden de 8 çiftçiyi kaçırdı. Onların akıbetleri ise halen bilinmiyor.”

Yaşananların bugün ortaya çıkmasının sebebinin Ezdilerin kurbanlarından geriye kalanları yaktıklarını gösteren video olduğunu söyleyen Luveyzi, Haşdi Şabi yetkililerinin olayla ilgili soruşturma yaptığını ancak somut sonuçlar elde edemediklerini söyledi. Luveyzi, soruşturmanın sonuçsuz kalmasına gerekçe olarak da Ezidilerin katliamın faillerinin PKK gruplarıyla bağlantılı Ezidi unsurları olduklarını söylemeleri ve kurbanları Haşdi Şabi’nin kontrolü altında olmayan Sincar Dağı’nın arkasındaki Bara bölgesine taşımalarını gösterdi.

Irak Yüksek İnsan Hakları Komisyonu’ndan yapılan açıklamada ise 52 sivilin katledildiği yönündeki bilgiler doğrulandı. Ancak adını vermek istemeyen bir Komisyon üyesi, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada olayların gerçekleştiği bölgede çeşitli gruplar ve silahlı oluşumların var olduğunu vurgulayarak suçlamanın herhangi bir gruba işaret etmediğini söyledi. Ayrıca bulunan cesetlerin 52 kişilik bir gruba ait olup olmadığından henüz emin olmadıklarını ve faillerin tespit edilmesi için gerekli soruşturmanın tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.