Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Facebook, BM ile ‘terör tanımı’ konusunda görüşüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, terörle bağlantısı olan milyonlarca kişinin üyeliğini sildiğini duyuran Facebook’un politikasındaki “terörizm” tanımının geniş olmasıyla ilgili eleştirilerde bulundu. Söz konusu eleştirilere Facebook’tan cevap geldi. Şirketin bir yetkilisi tarafından yapılan açıklamada “Şirket, evrensel düzeyde özgürlüğe ve adalete hizmet eden bir tanıma ulaşmak için Konsey ile işbirliği yapmaya hazırdır” denildi.

Reuters’in bildirdiğine göre Konsey’in terörle mücadele kapsamında, insan haklarını koruma konusunda uzman olan Fionnuala Ni Aolain, çarşamba günü şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Facebook’un hükümetlerin ülkedeki muhalefet gruplarını ve muhalefetin meşru seslerini keyfi olarak susturmalarını engellemek için geniş olan terörizm tanımını daraltması gerekiyor. Facebook’un siteye erişimi ve sitenin kullanımını düzenlemeye yönelik yaptığı terörizm tanımının çok geniş ve belirsiz olması aşırı ayrımcılık ile Facebook hizmetlerine erişimin ve kullanımın keyfi olarak engellenmesine neden olabilir. Uygulamaları Facebook uygulamalarına benzeyen ve çalışma yöntemleri ile kullandıkları standartlar konusunda şeffaf ve açık olmayan diğer platformlara da ulaşmak istiyoruz.”

Facebook yetkilisi konu hakkında şunları söyledi:

“Bu konudaki uluslararası tartışmalardan yararlanıyoruz. Gerçekten de 9 Ağustos’ta genel olarak farklı sitelerde düzenlemeyi nasıl yaptığımıza dair tartışılan bir blog yayınladık. Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 19’uncu maddesi de dahil olmak üzere her zaman uluslararası belgelerin yönlendirmelerini inceliyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca insanın katıldığı tartışmaları takip ediyoruz. Bunu ifade özgürlüğü için mümkün olan en geniş kapsamı sunan bir yöntemle yapıyoruz. Temel bir anlayışa dayanıyoruz: Belirli bir katkının yayınlanmasının zarar görmesini engellemek. Bu konuları verimli bir şekilde tartışmak ve insan haklarına uyulmaması konusundaki endişeleri gidermek istiyoruz.”

BM İfade Özgürlüğü Komiseri David Key de konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Bu sadece Facebook ile sınırlı bir sorun değil. Bu, tüm internet şirketlerinin, sitelerinin veya sayfalarının farkında olması gereken bir konu.”

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgilere göre Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na bu konuda sunulan bir raporda, Facebook ve Twitter da dahil olmak üzere üyelerinin faaliyetlerinin içeriğini düzenlemeye çalışan internet şirketlerinin “terörizm ve tehlikeli örgütler konusunda çok belirsiz bir tanıma dayanmaları” konusundaki endişeler dile getirildi.