Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Facebook, Bolt Lock uygulamasını uygulamasını kaldırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Facebook, Google Play Store’dan Bolt Lock uygulamasını, kullanıcı verilerini haksız bir şekilde topladığı iddiaları nedeniyle kaldırdı.

Facebook geçtiğimiz Şubat ayında gizlilik konusunda eleştirilere maruz kaldı. Facebook’un satın aldığı Onavo şirketine ait olan bu uygulama tarama ve uygulama verilerine Facebook’a bildirmesi nedeniyle eleştirilere maruz kaldığı için kaldırıldı.

Facebook’a yöneltilen en önemli eleştiriler arasında 5 bine yakın kişi tarafından indirilen “Bolt Lock” uygulamasının kimliğinin açıklanmaması bulunuyor. Bu durum verilerinin akıbeti hakkında bilgi edinemeyen kullanıcılar için hile olarak kabul ediliyor.

Facebook sözcüsü, ‘bu uygulamanın sadece küçük bir deney’ olduğunu belirtti.

Uygulama, internet servis sağlayıcıları tarafından kullanıcı hareketlerini izler ve kullanıcı verilerini korumak için kriptografik algoritmalar kullanır.

İnternet kullanıcıları, şirketlerin internet kullanımını izlemelerini ve gizliliklerini korumalarını önlemek için VPN uygulamalarına güveniyor fakat Onavou uygulamasıyla bu veriler doğrudan Facebook’a gidiyor.

Siber güvenlik uzmanları, uygulamanın aldatıcı olduğunu belirterek, kullanıcıların bu uygulamayı indirmemeleri gerektiğini belirtiyor.