Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Facebook hesabınızı 3 adımda koruma altına alın | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Yusra Selame

Facebook kullanıcıları Cuma günü siteye giriş yapmak istediklerinde hesap şifrelerini yeniden girmelerini isteyen bir uyarı ile karşılaştılar.

ABD basınında yer alan haberlere göre bir siber saldırı ile ilgili olduğu düşünülen bu uyarı, sitenin kurucusu Mark Zuckerberg de dahil olmak üzere yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının hesabını etkilemiş olabilir. Bu durum, Facebook hesabına bağlanan, Instagram, Tinder veya Spotify gibi platformlar içinde geçerli.

Buna karşılık Independent gazetesi hesabınızı 3 adımda nasıl koruma altına alabileceğinize dair ipuçları yayınladı. Buna göre aşağıdaki adımları takip ederek, hesap güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Şifrenizi değiştirin

Bazı güvenlik uzmanları, 50 milyon kullanıcının bilgilerinin çalınmış olabileceği bu açığın ortaya çıkmasının ardından Facebook ve varsa ona bağlı tüm hesaplarınızın şifrelerini değiştirmenizi tavsiye ediyor. Farklı hesaplar için ayrı ayrı şifreler kullanılmasını özellikle vurgulayan uzmanlar, ayrıca şifrenin içerisinde “!, #, @” gibi simgelerin kullanılmasını öneriyorlar.

Independent’ın haberine göre, Cuma günü hesaplarına girmek için yeniden oturum açmak istemeyen Facebook kullanıcılarının çıkış yapıp tekrar giriş yapmalarının daha iyi olabileceği belirtildi.

Güvenlik sayfasından girişleri kontrol edin

Hesabınızı korumaya yönelik ikinci adımda, Facebook ayarlar sayfasında Güvenlik sekmesine girmeniz gerekiyor. Burada, hesabınızın saldırıya uğrayıp uğramadığı ve Facebook’ta hangi cihazlardan oturum açıldığı gibi bilgiler başta olmak üzere hesap hareketlerini görüntüleyebilirsiniz.

Hesap güvenliğiniz için, hesabınıza bilinmeyen bir web sitesi veya tarayıcıdan erişim olması halinde bildirim almak için e-posta uyarılarını etkinleştirebilirsiniz.

İki adımlı kimlik doğrulama

İki adımlı kimlik doğrulama, hesabınızı korumanın en güvenli yolları arasında bulunuyor. Şifreniz dışında, benzersiz bir kod isteyen iki adımlı kimlik doğrulama için ihtiyaç duyulan kod, kısa mesaj veya Google gibi diğer uygulamalarla tarafınıza iletiliyor.

Peki, Facebook’ta 50 milyon kullanıcının bilgilerini tehdit eden açık hakkında neler biliniyor?

Bu olayın bir siber saldırı olup olmadığına dair henüz net bir bilgi yok. Ancak Facebook yönetiminin açıklamasına göre açık, 40 milyon Facebook hesabını etkilemiş olabilir.

Facebook’un ürün yönetiminden sorumlu yardımcısı Jay Rosen yaptığı açıklamada, bilgisayar korsanlarının isim, adres ve kullanıcı cinsiyeti gibi bilgilere ulaştığını, ancak kredi kartı bilgileri veya şifrelere erişmediklerini belirtti.

‘Google’ şirketine ait ‘YouTube’ video paylaşım sitesinden bugün yapılan açıklamada, kullanıcılarının Facebook ile değil, doğrudan YouTube üzerinden oturum açarak giriş yapmaları istendi. The Sun gazetesine göre, bazı yorumlarda açığın Facebook’a giriş yapılırken tehlike oluşturduğu öne sürüldü.

Öte yandan ABD merkezli Forbes dergisinin bugünkü haberinde, web uygulamalarında uzmanlaşmış, takma adı ‘Shadwell’ olan bir bilgisayar korsanı sosyal ağ devlerine yönelik ‘büyük bir saldırı’ hipotezine işaret etti. Bilgisayar korsanı, bu tehlikeli açığın hesaplardaki ‘başkasının gözünden gör’ özelliğinde olduğunu ve ‘küçük bir hata’ yapılması halinde hesap verilerinin tehlikeye girebileceğini belirtti.

Facebook, açığın ortaya çıkması sonrasında kullanıcılarına güvence verse de, Independent’a göre bilgisayar korsanlarının hesap bilgilerine yönelik saldırısı, şirketin tarihindeki en büyük saldırı olarak nitelendirildi.

Bu saldırı hakkında halen çok sayıda belirsizlik bulunuyor. Ancak bazı güvenlik uzmanları, kullanıcıların hesaplarının güvenli olduğundan emin olmaları için söz konusu tüm adımları yerine getirmeleri gerektiğini belirttiler.