Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Facebook, radikal propaganda ile mücadele için Europol ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Facebook, internette terörizm ve şiddetle bağlantılı aşırılık yanlılarının yayınlarını durdurma ve yapılan paylaşımları kaldırma konusunda Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) ile görüşme gerçekleştirdi.

Yetkililer, cuma günü yaptığı açıklamada sosyal medya paylaşım siteleri temsilcilerinin Europol ile Lahey’de bir araya geldiğini duyurdu.

Europol’den yapılan açıklamada radikal terörist içeriklerin belirlenmesi ve paylaşımların platformlardan güvenli bir şekilde kaldırılması amacıyla Instagram temsilcilerinin yanı sıra İngiliz, Fransız ve Belçikalı polis yetkililerinin de görüşmelere katıldığı belirtildi.

Europol İnternet Birimi Başkanı Vincent Semestre, Europol’un internetteki radikalizmi teşvik eden içeriğe erişimi sınırlandırmak için iki yıldır Facebook’la işbirliği içinde çalıştığını söyledi. Facebook’un da terörizmi ve teröristleri destekleyen yayınları siteden kaldırmayı ve sosyal ağın teröristlerle mücadele yeri olacağına dair taahhütlerde bulunduğunu belirtti.

Semestre, söz konusu yayınların yüzde 99’unun tanımlandığına ve kaldırıldığına dikkat çekerek “Ayrıca propaganda yapanların Facebook tarafından kurulan bu karşı önlemlere karşı nasıl tepki verdiklerini de ölçüyoruz” diye konuştu. Irak ve Suriye’de DEAŞ’ın çöküşüyle birlikte internet’teki etkinliklerinin de azaldığını kaydetti.

İnternet Birimi Başkanı, DEAŞ destekçilerinin sistemin içerik üretim gücünün dağılmasıyla birlikte içeriğin elektronik programlar yoluyla tespit edilmesinin zorluğuna değindi. Bu çabanın ‘dijital platformlarda ilerleyen ve bitmek bilmeyen bir savaş’ olduğunu vurguladı.

Söz konusu toplantı, Facebook’un reklam hesapları ve medya yayınları üzerinden aile ve arkadaşların öncelikli olduğu kullanıcı sayfalarında haberin nasıl yayınlandığına ilişkin açıklamasından sonra yapıldı. Görüşmelerde Europol’ün soruşturma açmak için yeterli delil sağlamasının da hedeflendiği kaydedildi.