Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Facebook, zedelenen imajını düzeltmeye çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York / Şarku’l Avsat

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, 2016 ABD Başkanlık seçimlerinde, Rus müdahalesi krizini ele almak ve görevi kötüye kullanma ile mücadele için yeni bir eylem planı hazırladıklarını açıkladı.

Zuckerberg’in gazetecilere yaptığı açıklamada, diğer yöneticilerin şirket içinde ve Kongre’de son üç yıldır Facebook’a yayılan Rus propagandası hakkında eleştiriden kaçınmaya çalıştıklarını, sosyal medya ağının bundan sonra kararlı ve kapsamlı hareket ederek bu konuda geniş bir rapor hazırlayacağını söyledi.

Bazı ABD milletvekilleri, iddiaların arından hükümetin dünyanın her yerinde 2 milyardan fazla insanın günlük bilgi kaynağı haline gelen Facebook’u düzenlemesi gerektiğini ifade etti.

Mark Zuckerberg açıklamasında, Rus müdahalesine karşı hızla harekete geçildiğini aktararak şirketin ‘zararlı içeriklerin’ yayılmasını sınırlamaya teşvik eden düzenlemeler yaptığını belirtti. Şirket CEO’su, 2019 yılının sonuna kadar bağımsız bir sistem oluşturarak paylaşılan içeriklerin kontrol edilebileceğini duyurdu.

Zuckerberg ayrıca, “Facebook’un ifade özgürlüğü ve güvenlik konusunda tek başına, önemli kararlar vermemesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

Facebook son iki yılda yaşanan eleştirilerden etkilenirken, şirket, sosyal ağdaki paylaşılan içerikler üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak yeni bir sistem oluşturmayı planladığını duyurdu.