Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Facebook’a Arakan suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz The Guardian tarafından yayınlanan son analiz, geçen yıl Myanmar’da yaşanan Arakan (Rohingya) krizi döneminde Facebook’ta Arakanlılar hakkında nefret söyleminin patlak verdiğini ortaya çıkardı.

Analist ve araştırmacı Raymond Serrato, Facebook’da yer alan yaklaşık 15 bin paylaşımı analiz ettiğini ve Haziran 2016’dan Ağustos 2017’ye kadar olan dönemde Milliyetçi Maoist grubun nefret söylemlerinde büyük oranda artış olduğunu tespit ettiğini söyledi.

Manipülasyonlar artı

Serrato tarafından hazırlanan analiz, bu artış içinde yaklaşık 55 bin üyesi olan Arakan karşıtı grupların da yer aldığını gösterirken, aynı dönemde bu gruplarda nefret söylemlerinin arttığı ve manipülasyon içerikli bilgilerin paylaşımının da yüzde 200 oranında arttığı bilgisine yer verdi.

Savaş ve Barış Raporları Enstitüsü’nde analist olan Alan Davis, Ağustos ayında paylaşılan nefret söylemlerinin önceki aylara göre ‘daha örgütlü ve düşmanca ’ olduğunu vurguladı.

Davis, “Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve ekibinin geceleri nasıl uyuduğunu gerçekten bilmiyorum” ifadelerini kullanarak Facebook’u nefret söylemini arttırmada sorumlu tuttu.

BM, Facebook’u uyarmıştı

BM İnsan Hakları uzmanları, Arakan’da muhtemel bir etnik soykırım konusunda araştırma yaparken, aşırı milliyetçi Budistler’in Arakan’a ve diğer etnik azınlıklara yönelik şiddeti ve nefreti kışkırtmak için Facebook’u bir araç olarak kullanıldığını belirlemiş, BM de, Facebook’u sosyal medya üzerinden Myanmar’da nefret söyleminin ve etnik şiddetin yayılmasına katkıda bulunduğu gerekçesiyle uyarmıştı.

“İnsanlar, Facebook’u kötülüğü kışkırtmak için kullandı”

Vox dergisine verdiği röportajda konuya değinen Zuckerberg, insanların Facebook’u kötülüğü kışkırtmak için kullanmaya çalıştığını söyledi.

Facebook’un bu tür etkinlikleri izlemek için bir sistem tasarladığını bildiren Zuckerberg, “Nefret söylemi içeren bu mesajların etrafta dolaşmasını durdurduk. Ama bu kesinlikle çok fazla dikkat gerektiriyor” diye konuştu. Facebook kurucusu, şirketinin çatışmalarda önemli bir rol oynayabileceğini de itiraf etti.