Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

FARC yöneticisi Marquez Kolombiya Kongresine girmeyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hükümetle yapılan barış anlaşmasıyla Kolombiya Kongresinde 10 sandalye elde eden eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) yöneticisi ve başmüzakerecisi Ivan Marquez, bu haktan yararlanmayacağını açıkladı.

Eski FARC ve siyasi kolu olarak kurulan Toplumun Alternatif Devrimci Gücü (FARC) yöneticisi Marquez, ülkedeki medya kuruluşlarından CM&’ye açıklamalarda bulundu.

Partinin, 20 Temmuz’da kongrenin iki kanadından senatoda göreve başlayacak 5 üyesinden biri olan Marquez, senatör olmayacağını belirtti.

“Bu eğlenceyi burada bırakmayı tercih ediyorum”

Marquez, şunları söyledi:

“Barış anlaşmasıyla gelen bu senato üyeliğiyle ben ne yapacağım? Orada nasıl çalışacağım? Orada bana ‘uyuşturucu kaçakçısı’ mı diyecekler yani? Ben bu işte yokum. Bize saygı gösterilmesi lazım. Bu eğlenceyi burada bırakmayı tercih ediyorum.”

Ivan Marquez, ayrıca geçen hafta Eğitim ve Topluma Dönüş Alanı’ndan ayrıldığını açıklayan eski FARC’ın sözde komutanlarından “El Paisa”nın yeniden silaha sarılması ya da FARC muhaliflerine katılmasının söz konusu olmadığını öne sürdü.

Örgütün bir diğer üst düzey ismi Jesus Santrich’in uyuşturucu kaçakçılığından tutuklandığını hatırlatan Marquez, gerçek ismi Hernan Dario Velasquez Saldarriaga olan “El Paisa”nın da hem bundan hem de can güvenliği endişesi taşımasından ötürü kamptan ayrıldığını ifade etti.

Marquez, birkaç gün önce başkent Bogota’dan ayrılarak FARC’ın uzun yıllar hakimiyet sağladığı yerlerden Caqueta yönetim bölgesinde yaşamaya başlamıştı.

FARC’ın kongredeki diğer isimlerinden Santrich ise 9 Nisan’da “uyuşturucu kaçakçılığı” iddiasıyla tutuklanmıştı. Bogota’daki La Picota cezaevinde tutulan ve gerçek ismi Seuxis Paucias Hernandez Solarte olan Santrich’in yasal süreç sonunda ABD’ye gönderilmesi ihtimali bulunuyor. AA