Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Farnborough Havacılık Fuarı’nda 192 milyar dolarlık anlaşma imzalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’de gerçekleşen Farnborough Havacılık Fuarı’nda bu hafta toplam 192 milyar dolar değerinde anlaşmalar imzalandı.

Fuar organizatörleri tarafından yapılan açıklamaya göre 2016 yılında gerçekleşen fuarda yapılan anlaşma hacminden yüzde 50 daha fazla olan bu rakam, ‘Küresel ticarette güvenin’ bir göstergesi.

2016’da gerçekleşen bir önceki fuarla karşılaştırıldığında bu yılki sipariş ve sözleşmelerde yaklaşık 67,5 milyar dolarlık bir artış gözlemlendi. Satışlar en fazla uçak siparişi alan iki büyük şirket, Boeing ve Airbus arasındaki rekabeti artırdı.

ABD merkezli Boeing, Perşembe günkü verilerine göre 92 milyar dolar değerinde 676 sipariş aldığını ve Avrupalı rakibi Airbus’ın ise 70 milyar dolarlık 431 sipariş aldığını açıkladı.

Farnborough Havacılık Fuarı Organizatörü Gareth Rogers, yaptığı açıklamada, “Bu hafta açıklanan büyük anlaşmalar, havacılık endüstrisine ve bir ekonomi ölçütü olarak Farnborough Havacılık Fuarı’nın rolüne olan güveni gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Fuara 100 ülkeden temsilciler katıldı. 80 binden fazla kişi tarafından ziyaret edilen fuarda bu yıl ziyaretçi sayısında da yaklaşık yüzde 10’luk bir artış görüldü.