Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas Adalet ve Kalkınma Partisi’nde yönetim rekabeti şiddetlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Sekreteri ve eski Başbakan Abdililah Benkiran, 9-10 Aralık’ta yapılacak parti genel kongresinde alınan kararlara uyulursa parti içindeki sorunların üstesinden gelinebileceğini söyledi.

Benkiran, 6 ay boyunca hükümeti kuramadığı gerekçesiyle Fas Kralı 6. Muhammed tarafından görevden alınması ve yerine Saadettin Osman’ın atanması sonrası bir dizi açıklamada bulundu.

Dün Sala’da yapılan partinin Milli Konsey olağanüstü oturumunun açılış toplantısında “Bazıları farklı düşüncelere sahip olsa ya da parti içinde birbirlerini kötü sözlerle üzseler de partimiz yolundan sapma tehdidiyle karşı karşıya değildir. Sağa sola gidenler sonunda evlerine geri dönecekler” dedi.

Bu gelişmelerin ardından parti içinde sert tartışmalar yaşanmaya başladı. Parti yönetiminden eski Adalet Bakanı Mustafa Ramid başta olmak üzere pek çok yönetici parti tüzüğünü değiştirme kararına, parti içi demokrasiye karşı olduğu gerekçesiyle şiddetli muhalefet gösterdiler.

Üçüncü dönem başkanlığının uzatılmasıyla ilgili görüşlerini belirten Benkiran ne üçüncü dönem başkanlığı, ne başbakanlık ne de AK Parti’nin bağlı olduğu Tevhid ve Islah Hareketi’nin liderliğini talep etmediğini açıkladı.

Benkiran kendisini endişelendiren durumun “demokrasinin getireceği sonuçlara bakmadan çoğunluğun kararlarını kabul etme zorunluluğudur” dedi. Parti iç tüzüğünün değiştirilmesi Benkiran’ın üçüncü kez parti başkanlığına gelmesini mümkün kılıyor.

Daha önce parti içinde bu derece sıkıntı yaşanmadığını kabul eden Benkiran düzenlenecek kongrede herkesin kabul edeceği kararlarla bu sorunun üstesinden geleceklerini söyledi.

Benkiran partisinin her gün yeniden doğan bir parti olduğunu bununla birlikte İslami sabitelerinin bulunduğunu söyleyerek “Parti içi demokratik kararların bağımsızlığını korumak da sabitelerimizden biridir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan değişikliklere karşı olan Mustafa Ramid, siyasi ve hukuki gerekçelerle parti başkanlığı süresinin uzatılmasını doğru bulmadığını söyledi. Ramid, “Şahsi kanaatim parti başkanlığının 3 döneme kadar uzatılması menfaatlerimize uygun değil. Bunun yerine mevcut tüzüğe uymamız gerekirdi” dedi.

Partinin Milli Meclis Başkanı Sadeddin Osman da partinin sancılı bir dönemden geçtiğini bu nedenle tahkir ve abartmalardan kaçınmak gerektiğini belirtti; Osman, partinin kendi ilkelerine bağlı olduğunu ve ülkenin yüce menfaatleri için çalıştığını vurguladı ve parti üyelerini birlik içinde olmaya çağırdı. Osman, parti içindeki ihtilafları da zenginlik ve çeşitlilik olarak niteledi.

Bugün partinin gelecek dönemdeki vizyonuyla ilgili kararlar alınacak ve kongreden önce meclis seçimleri gerçekleştirilecek.