Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas, devam eden boykot kampanyalarına karşı uyarıda bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas Hükümeti, bazı ürünlerde ve özellikle süt malzemelerindeki fiyat artışını boykot edenler için açıklama yaparak ülke ekonomisine ve itibarına zarar veren yanlış haberlerin kaynaklarını yasalar uyarınca takip edeceklerini vurguladı.

Fas Hükümet Sözcüsü Mustafa el-Halefi, hükümetin Ramazan ayı boyunca özellikle ana tüketim kaynaklarından biri olan süt ürünleri konusunda boykot kampanyası çağrılarını incelemek üzere yeteri kadar vakit harcadıklarını ifade etti.

Yöneltilen eleştirilerin ardından ilk kez boykot kampanyalarını gündeme taşıyan hükümetin haftalık kabine toplantısının ardından bugün yapılan basın toplantısında, söz konusu kampanyaların çoğunlukla “yanlış bilgiler” içerdiği belirtildi. Özellikle Avrupa ülkelerine kıyasla bazı mallardaki fiyatlar ve 2013 yılından bu yana süt malzemelerinde görülen fiyat artışı dolayısıyla Fas’ta boykot çağrıları yapılmaya başlanmıştı.

“Boykotlar çiftçileri ciddi zarara sokabilir”

Bu bağlamda el-Halefi, devam eden boykotların küçük çiftçi ve aileleri ciddi zararlara sokabileceğine dair uyarıda bulundu. Aynı zamanda boykot kampanyalarının, Fas ekonomisine zarar verdiğine dikkati çeken bakan, ulusal düzeydeki 460 bin çiftçinin yanı sıra şirketlerle bağlantılı iş yapan 120 bin çiftçinin boykotlardan etkileneceğini belirtti. Mustafa el-Halefi, Fas’ın süt malzemelerinin yeterliliği konusunda uzun yıllardır büyük bir çaba sarf ettiğini ve yeterlilik oranının şu anda yüzde 96’ya ulaştığını ifade etti.

Yanlış haberlere dikkat çekti

Faslı bakan, hükümetin sorumluluğunun tüketiciyi, Faslıların haklarını ve dolayısıyla da ulusal ekonomiyi korumak olduğunu söyledi. Bu bağlamda sosyal medyada yer alan yanlış haberlere dikkati çeken el-Halefi, paylaşılanların ifade özgürlüğüyle hiçbir ilgisinin olmadığının da altını çizdi.

Fas Rekabet Konseyi’nin rolünün eksikliğine dair bir soruya yanıt veren el-Halefi, konseyin yeni yapısının yakın bir zamanda oluşturulacağını söyledi. El-Halefi, İçişleri Bakanı Abdulvafi Leftit liderliğindeki konseyin, Ramazan ayı boyunca ürün fiyat ve kalitelerini kontrol altında tutacağını ifade ederek geçtiğimiz Mart ayında 95 ton malzemenin de bozularak heba olduğunu hatırlattı.

Fas Başbakanı: Nitelikli Pazar sağlamayı düşünüyoruz

Öte yandan Fas Başbakanı Saadeddin Osmani, kabine toplantısında Ramazan ayının yaklaşmasıyla artan gıda taleplerine ve bazı temel ürünlere yönelik boykota ilişkin açıklamada bulundu. Hükümetin gerekli önlemleri aldığını belirten Osmani, “Vatandaşların ihtiyaç duydukları malzemeler doğrultusunda nitelikli pazarlar sağlamayı düşünüyoruz” dedi.

Fas hükümeti, boykot kampanyasının Ramazan ayında ortaya koyacağı zararlar konusunda da uyarıda bulundu.