Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas hükümetinden gurbetçilere yönelik hizmetlerin iyileştirilmesi adımı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yurt dışında yaşayan Faslılara yönelik hizmetlerin iyileştirilmesi adına Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani başkanlığındaki toplantıların altıncısı düzenlendi.

Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Osmani, toplantının açılış konuşmasında Kral 6. Muhammed’in yurt dışında yaşayan Faslılara verdiği öneme değindi. Başbakan bu konuda hükümet tarafından başlatılan bir dizi çalışmaya dikkat çekti. Osmani, Faslı Müteahhitler Birliği ve çeşitli kamu idareleri arasındaki ortaklıklar da dahil, Bakanlar Komitesi’nin Faslı gurbetçiler konusunda çeşitli grupların yakınlaşmasını sağlamanın gerekliliğine de vurgu yaptı.

Öte yandan Başbakan Osmani, Fas’ın ulusal politikası kapsamındaki göç ve göçmenlerin önemine değindi. Söz konusu politikanın Kral 6. Muhammed’in direktifleri uyarınca oluşturulduğunu söyleyen Sadeddin Osmani, Afrika’daki göç konusunda tedbir içerikli bir yol haritası oluşturmak ve 29 Ocak 2018 tarihinde Addis Ababa’da düzenlenen Afrika Birliği Zirvesi sırasında önerilen bir göç gözlem merkezi kurulmasına dikkat çekti.

Osmani’nin ayrıca, tüm kamu idarelerine “ellerinden gelenin en iyisini yapan personellere teşekkür etme fırsatını da kaçırmadan, Faslıların ülkelerinde en iyi şekilde karşılanmasına özen gösterme” talimatı verdiği kaydedildi.

Başbakan’ın birçok zorluğun ve kısıtlamanın hala mevcut olduğunu belirtirken, Faslı göçmenlerin taleplerine uygun çözümler bulmak için ilgili sektörlerin daha fazla koordinasyon ve çaba sarf etmesi gerektiğini de belirttiği vurgulandı.

Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada ayrıca, toplantıda yurt dışında ikamet eden Faslılardan ve göçmen işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Abdul Kerim bin Atik tarafından da bir sunum yapıldığı kaydedildi. Bu çerçevede, başta farklı nesiller olmak üzere Faslı göçmenlerin beklentileri ve istekleri ile ilgili büyük değişiklikler ele alındı. Aynı şekilde son yıllarda göç ve iltica olgusuyla bağlantılı olayların devam ettiği belirtilirken, özellikle Akdeniz aracılığıyla artan göç dalgası üzerinde duruldu.

Abdul Kerim bin Atik, yurt dışında yaşayan Faslılara dair çeşitli alanlarda elde edilen sonuçlara da dikkat çekti. Bin Atik, ortaklık ve iş birliği alanlarının yanı sıra göç konusuyla ilgili tüm alanlarda Fas’ın güçlü bir varlık sergilediğini söyledi. Bakan ayrıca, “Fas, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da göç konusunda ulusal bir stratejiye sahip tek ülkedir” ifadelerini kullandı.

Fas önemli organizasyonlara ev sahipliği yapacak

Bin Atik, göç konusu da dahil olmak üzere, çeşitli alanlarda Güney- Güney iş birliğini güçlendirmek için Fas tarafından ortaya koyulan stratejiye de değindi. Bakan, güvenli ve düzenli bir göç için evrensel beyannameye itimat eden ve 10-11 Aralık’ta düzenlenmesi planlanan hükümet konferanslarına ev sahipliği yapmak üzere Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından oy birliğiyle Fas’ın seçildiğini vurguladı. Aynı şekilde Fas, 5-7 Aralık’ta 11. Küresel Göç ve Kalkınma Forumu’na ev sahipliği de yapacak.

Öte yandan Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre toplantıda, yurt dışında yaşayan Faslılara dair konular da ele alındı. Bu kişilere sağlanan hizmetleri iyileştirmeyi, farklı alanlarda koordinasyon ve uyumu geliştirmek üzere beklentilere cevap vermeyi amaçlayan birçok uygulama masaya yatırıldı. Ayrıca toplantıda verilen taahhütleri yerine getirmek, zorluk ve kısıtlamaların üstesinden gelmek için çeşitli yöntemler sağlamanın gerekliliği üzerinde de duruldu.