Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas İçişleri Bakanlığı, Jerada’daki gösterileri yasakladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas’ın kuzeydoğusunda yer alan Cerada kentindeki protestocular, İçişleri Bakanlığı’nın kentteki her türlü gösteriyi yasaklama kararı üzerine kömür madenlerinin içerisinde oturarak gösterilerini sürdürmeye karar verdiler.

Yerel kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, yaklaşık 50 kömür madencisinin gösterileri sürdürmek için dağlık bölgelere doğru ilerlediklerini ve “bu durumun, onların hayatını tehlikeye attığını” söyledi.

Eylemciler tarafından paylaşılan videolarda yüzlerce halkın protestocularla dayanışma içinde olduğu, diğer videolarda ise bazı çalışanları kömür kuyularından dışarı çıkarmak için müdahalede bulunan sivil koruma personeli görünüyordu.

Şehirdeki protestolar, aktivist oldukları söylenen üç gencin gözaltına alınmasından sonra yenilendi ve serbest bırakılmalarını talep etmek için yürüyüşler başladı. Şehirdeki halkı su ve elektrik faturalarından muaf tutmak üzere bölgesel kalkınma sağlanması talebiyle gösteriler düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı, protestocuların ŞehitLER Meydanı’nda oturma eylemi düzenlediklerini belirttikten sonra dün kentteki gösterileri yasaklamaya karar verdi.

Bakanlık, salı günü akşamı yayınladığı bir bildiride, “yasal yetkileri gereğince, kamusal alanda yasa dışı eylemleri yasaklayacağını ve kesinlikle sorumsuz davranışlarla uğraşarak yasaların uygulanacağına dair haklarını” vurguladı.

Yerel kaynaklar, kararın “güvenliği ve hayatın normal seyrine dönmesini sağlamak için” olduğunu belirtti.

Fas İçişleri Bakanlığı da, isim vermeden bazı gruplara seslenerek, şunları vurguladı: “Devletin arabuluculuk konusundaki çabaları, her türlü yöntemle ifade edilecek meşru taleplerin istismar edilmesi, halkın sürekli olarak yasal gerekliliklere saygı göstermeden, bölgede normal yaşamı karıştıracak bir şekilde protesto gösterileri düzenlemesi sadece huzursuzluk yaratır.”

Açıklamada, hükümetin tüm yerel aktivistler, halk, siyasi sendikalar ve sivil toplum tarafından dile getirilen tüm sosyal ve ekonomik taleplere karşı olumlu etkileşim göstermeye gayretli olduğuna dikkat çekilerek, birçok öncelikli sektörün somut eylemleri sırasında katılımcı bir yaklaşım içerisinde olduğu belirtildi.

Aynı kaynak, “bölgedeki sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, bölgesel toplulukların başkanlarının, hükümetin açıkladığı önlemlerin önemini ve ciddiyetini, kamu yetkililerinin halkın beklentileri ve istekleri ile olumlu etkileşim içerisinde olmasından dolayı duydukları memnuniyeti” dile getirdi. Ve bu durumun, bölgenin kalkınmasına güçlü bir ivme kazandıracağı ifade edildi.

Emniyet güçleri iki gün önce Jerada’daki gösterileri organize ettiği öne sürülen 3 aktivisti gözaltına almıştı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada ise bu kişilerden birinin gösterilerle ilgisinin olmadığı, geçen hafta meydana gelen bir trafik kazasına karışması nedeniyle gözaltına alındığı ifade edildi.

Öte yandan gözlemciler, Jerada kentindeki kötüleşen durum hakkında ve Huceyma’daki protestoların ilerlemesine karşın uyarıyor.