Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas İlerici Sosyalist Partisi liderinden koalisyon çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas İlerici Sosyalist Partisi’nin 10. Kongresi’nde, Muhammed Nebil Bin Abdullah’ın üçüncü dönem parti genel sekreterliğinin yenilenmesi kararı alındı.

Rakibi ve partinin eski Genel Sekreteri Said el-Fekkak ile 12 Mayıs’ta gerçekleştirdiği ilk yüz yüze görüşmede Bin Abdullah, düzenlenen iki kongrede de büyük bir çoğunluğun imzasını almayı başardı. Partinin tüzüğüne göre genel sekreterin, iki kongrede de imzaların en az yüzde 10’unu toplaması gerekmekte. Ancak kongrenin başkanlığı, tarafların imzalarının ve yasalarca belirlenen şartların geçerliliğini denetlemesinin ardından rakipler arasındaki son karar, sandıklara giderek alınacak.

Bin Abdullah yaptığı açıklamada, İslami eğilimli Adalet ve Kalkınma Partisi ile bir koalisyonu savunurken, iki kongrede de iktidardaki Abdelilah Benkirane başkanlığındaki ilk hükümete, ardından da Saadeddin Osmani başkanlığındaki ikinci hükümete katılımı desteklediğini ifade etti. Bu bağlamda Muhammed Nebil Bin Abdullah, geçtiğimiz Cuma günü partisinin Rabat’ın güneyindeki Bouznika bölgesinde 10. Kongre’nin açılışında yaptığı konuşmada “Parti, son yasama seçimlerinde parlamento koltuklarının boş kalmasından dolayı bir bedel ödedi” ifadelerini kullandı.

Bin Abdullah, geçtiğimiz yıl Ekim ayında gerçekleşen parlamento seçimlerinde, “Sonuçlar, partimizin siyasi veya seçim ağırlığını yansıtmaması dolayısıyla şok edicidir. Sonuçlar, bazı koltukların boş kaldığını ortaya koymaktadır. Bu durum, seçim sürecinin usulsüzlük ve uygulamalarının yanı sıra partinin konumu, yönelimi ve ilkeleri açısından siyasi bir vergi niteliğindedir. Nitekim sonuçlar, Merkezi Komite’nin 7. oturumu (30 Ekim 2016) tarafından analiz ve değerlendirmelerin de odağı olmuştur” şeklinde konuşmuştu.

Bin Abdullah, “Adalet ve Kalkınma Partisi ile partimizin bazı seçimleri ve beklentileri hususunda aynı anlayış üzerinde mutabıkız. Aramızdaki daimi diyalog yaklaşımımız ve genel siyasi çizgimizin bütünlüğünün giderek özdeşleşmesi sayesinde neredeyse oy birliğiyle hareket etmekteyiz. Özellikle Benkirane hükümetine katılımımızın gerekçesinin, belirli program esasları üzerinde istikrarlı bir reform felsefesine dayandığına dair bir kanaat vardı. Nitekim kaygı ve korkular kısa süre içerisinde kayboldu. Yönetim, iş, eylem ve ulusal çıkarlara hizmettir. Bu katılım, bugün büyük reformları en üst düzeye çıkarma amacıyla Osmani hükümetinde de devam ediyor” dedi.

Bin Abdullah, birçok bölgede ekonomik ve sosyal protestolara ve yüksek fiyatlar dolayısıyla bazı ürünlere boykot uygulamalarına tanık olan Fas’taki siyasi duruma da değindi. Yasal çerçevede hak ve yükümlülüklerin sağlanması hususunda halkın talep ve diyalog çağrılarına cevap verilmesi gerektiğini söyleyen Muhammed Nebil Bin Abdullah, “Halkın artan kaygılarını hafife almamalıyız. Siyasi katılımın reddedilmesi, her zaman siyasal sınıfın davranışına ve demokratik eğilimine yönelik bir bıkkınlık anlamına gelmiştir. Farklı konum ve sorumluluğa sahip kamusal alandaki aktörler, ivedilikle tarihi değiştirme çağrısı yapmakta. Toplumun farklı kesimleri arasında endişe ve şüphe atmosferine izin verilmemelidir” ifadelerini kullandı.

“Bu çerçevede, el-Huseyme, Cerada ve Zagora gibi Fas’ın bazı bölgelerindeki protesto hareketlerinin tırmanışına dikkat çekilmelidir” diyen Bin Abdullah konuşmasını şöyle sürdürdü: “Birçok alanda kaydedilen eksikliklere ve vatandaşlarca dile getirilen beklentilerin büyüklüğüne dayanarak bir takım meşru maddi ve manevi taleplerle karşılaştım. Zira bu talepler, demokrasi, özgürlük, eşitlik ve onur, ayrıca toplumsal adalet ve kalkınma konusundaki beklentilerine dair çeşitli sosyal grupların, özellikle de mahrum bırakılmış halk tabanının meşru endişelerinin bir yansımasıdır. Ülkemizin büyük ve somut başarılara imza attığı ekonomik kalkınmanın, olumlu ve adil bir şekilde herkesin yaşam standardına yansımaması da bu talepleri şekillendirmiştir”

Bin Abdullah ayrıca, ülkedeki zorlukların, güçlü kurumlar, sağlam bir siyaset, kamu otoritelerinin tarafsızlığı, köklü ve bağımsız partilerle iyileştirilebileceğine dikkati çekti.

Parti kongresi, belge ve çalışmaları ele alan tematik komiteler, şubeler tarafından seçilen merkezi komite üyelerinin onaylanması, resmi adayların sunulması ve adayların seçim kampanyaları çerçevesinde dün de devam etti.