Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas, İran’ın eleştirilerini dikkate almıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas hükümeti Sözcüsü Mustafa el-Halefi, Rabat’ın Tahran’a yönelik ‘Hizbullah aracılığıyla Polisario Cephesiyle işbirliği yaptığı’ suçlamalarına karşı İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Fas’a yönelik eleştirilerine cevap vermekten kaçındı.

El-Halefi, kabine toplantısının ardından 20 Eylül’de Rabat’ta bir basın açıklaması düzenledi. İranlı yetkililerin sarf ettiği ifadelere dair bir soruya yanıt veren el-Halefi, “Fas, aylar önce İran’la diplomatik ilişkilerini kesmeye karar verdi. Bu karar, ülkemiz için somut verilere dayalı bir karardır ve İran’a iletilmiştir” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Fas Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nasır Burita, 17-18 Eylül günlerinde Washington’a düzenlediği iş ziyareti sırasında ABD’li yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmelerde, birçok konuya odaklanıldığını belirtti. Bu çerçevede İran ve ABD’nin büyük bir önem verdiği Polisario Cephesi ile işbirliğinin ele alındığını söyleyen Burita, Fas ve ABD’nin ortak çabalarına, İran’ın teröre desteğini ve bölgedeki etkilerini sona erdirme faaliyetlerine dikkat çekti.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi ise 20 Eylül’de suçlamalara cevaben “Fas Dışişleri Bakanı’nın iddiaları sadece yanlış değil, aynı zamanda İslam dünyasında ayrılık ve bölünmeyi yaymayı amaçlayan Iranofobi’nin yeniden yansımasıdır” dedi. Kasımi, “Fas’ın, dış ilişkilerinde sabit bir davranışı yoktur ve diğer tarafların etkisine tabidir” ifadelerini kullandı.

Kasımi, Mayıs ayında da Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita’nın, “İran’ın Cezayir Büyükelçiliğinde görevli diplomatların Polisario Cephesi ile iş birliği yaptığı” yönündeki suçlamasını “gerçek dışı iddialar” olarak nitelendirmişti.

Öte yandan Mustafa el-Halefi, Moritanya Dışişleri Bakanı İsmail Vild el-Şeyh Ahmed’in 20 Eylül’de başlayan Fas ziyaretine ve iki ülke arasındaki Batı Sahra tutumuna dair bir soruya yanıt verdi. El-Halefi, “Fas ve Moritanya ilişkileri, iyi komşuluk temeline ve Fas ile Moritanya halklarının ortak inanca dayalıdır” şeklinde konuştu. Mustafa el-Halefi, “İki ülkenin güçlü iradesi, bu ruhta var olmaya devam edecek. Çünkü saygı, işbirliği ve iyi komşuluk temelinde olumlu ilişkiler kurmadan bölge ve iki ülke için bir gelecek hayal edemiyoruz” dedi.

Fas Dışişleri Bakanı, “Ziyaret, farklı alanlarda ve tüm düzeylerde iki kardeş ülke arasındaki işbirliğini güçlendirme çerçevesinde gelişti” ifadelerini kullandı. İki gün devam edecek ziyaretin, ekonomik ilişkileri geliştirme yolları üzerinde duracağını söyleyen Bakan, “Başta Libya olmak üzere bölgenin yaşadığı şartlar ışığında, ortak öneme sahip meseleler açısından koordinasyon ve dayanışma için bir fırsat sağlayacak” açıklamasında bulundu.

Aynı şekilde Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani de 20 Eylül’de “hükümetinin, orta sınıfı göz ardı etmeden, kırılgan ve yoksul tabakalardan olan vatandaşlara yönelik toplumsal çabalarının devamlılığına” dikkat çekti.

Fas, Hizbullah örgütü ile Polisario Cephesi arasındaki ilişkinin, ülke güvenliğini ve istikrarını tehdit ettiği gerekçesiyle, Mayıs başında İran’la diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurmuştu.
Batı Sahra sorunu

Fas’ın 1975’te eski İspanyol sömürgesi Batı Sahra’yı topraklarına katmasının ardından, Cezayir’in destek verdiği bağımsızlık yanlısı Polisario Cephesi ile Rabat yönetimi arasındaki gerginlik sürüyor.

Fas, bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini savunurken Polisario Cephesi, Batı Sahra’nın bağımsız devlet olduğunu ileri sürüyor.

Polisario Cephesi, 1991’de BM’nin ara buluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu. Ateşkes anlaşmasından bu yana Batı Sahra’nın statüsüyle ilgili görüşmeler başarıya ulaşamadı.