Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas ve İspanya güvenlik işbirliği seviyesini yükseltmeyi hedefliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas İçişleri Bakanı Abdulvafi Leftit, Avrupa’daki camilerde bulunan radikal imamları uyardı. Leftit ayrıca, “Avrupa ülkelerinde doğmuş ikinci ve üçüncü kuşak Faslı göçmenlerin çocukları denetimsiz camilerdeki radikal imamların desteklediği terörün pençesine düşmemeye özen göstermeli” dedi.

Fas İçişleri Bakanı’nın yaptığı açıklama, İspanyol mevkidaşı Juan Ignacio Zoido ile dün yaptığı çalışma toplantısından sonra Rabat’ta düzenlediği basın toplantısında gerçekleşti. Söz konusu çalışma toplantısı 17 Ağustos’ta Barcelona’nın La Rambla caddesinde düzenlenen ve 16 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan terör saldırısı sonrasında gerçekleşti ve iki ülkenin karşılaştığı güvenlik zorluklarını konu aldı.

Soruşturmalar sonucunda Faslı 4 kişinin DEAŞ’a bağlı terör hücresiyle ilgili olduğu ortaya çıktı. Söz konusu hücre, 17 Ağustos’ta gerçekleştiren saldırıyı gerçekleştirmişti. Ayrıca Hücrenin lideri Abdulbaki es- Sati saldırıdan önce bir kaza sonucu patlayıcı yaptıkları evir patlaması sonucu ölmüştü.

Leftit, Barcelona ve Fas’ın karşılıklı güven ve ortak sorumluluğa dayalı bir güvenlik ilişkisi içinde olduğunu açıkladı. İki ülke arasındaki güvenlik işbirliğinin yüksek düzeyde ve örnek seviyede olduğunu ve ortak sorumluluk ve karşılıklı güvenin söz konusu işbirliğini kurmayı sağladığını vurguladı.

Fas İçişleri Bakanı Abdulvafi Leftit, iki ülkenin güvenlik birimleri arasındaki işbirliğinin Fas ve İspanya’da çeşitli terörist hücrelerinin çözülmesini sağladığını belirtti. Barcelona saldırısı ile ilgili devam eden soruşturmalarla ilgili olarak, Fas ve İspanya’nın yetkili mercilerinin tam bir işbirliği içinde olduğunu vurguladı.

Leftit, iki tarafın bir araya gelmesini, “Ülkelerimizin terör, genel olarak yasa dışı göç ve organize suç tehditlerine karşı korunmasıyla ilgili konularda samimi ve ciddi bir tavır sergilemek” olarak niteledi.

İki ülke arasındaki güvenlik işbirliğinin bir dizi ikili anlaşma çerçevesinde düzenlendiğini belirten Leftit, Fas- İspanya arasında güvenlik işbirliğinin Tanca- Akdeniz ve Algericas bölgelerinde etkili rol oynadığını vurguladı. İrtibat memurları ve ortak deniz devriyelerinin, hafif uçaklar yoluyla uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusunda da ortak analiz ve bilgi grubunu ihmal etmediğini vurguladı.

Öte yandan İspanya İçişleri Bakanı Juan Ignacio Zoido, İspanya ve Fas arasındaki işbirliğini ‘sürekli, samimi ve verimli’ olarak niteleyerek, iki ülke arasındaki işbirliğinin terörle mücadelede güçleneceği yönündeki umudunu dile getirdi. İspanyol bakan, ülkesinin Fas ile işbirliğini geliştirmesi ve daha etkili olmasını umduğunu da belirtti.

Zoido, “Hiçbir ülkenin terör tehdidinden uzak olmadığına ve bu durumu ancak uluslararası işbirliğinin ortadan kaldırabileceğine inanıyoruz. Hayatımızı, demokrasimizi, özgürlüğümüzü, ve hukukumuzu yıkmaya çalışan bu terörle başa çıkabiliriz. Elbette ki, bunu ortadan kaldırmak kolay olmayacaktır ve bir gecede gerçekleşmeyecektir” dedi.

Öte yandan Zoido, “Terör kurbanlarını ancak bu tehdide son vermek üzere dinlenmeden çalışarak onurlandırabiliriz” dedi. Söz konusu hedefin özellikle Fas başta olmak üzere, herkesin yardımının gerektirdiğini belirten Bakan, herkesin katılımının terörle mücadelede anahtar olduğunu vurguladı.

İspanya İçişleri Bakanı, Fas ve İspanya güvenlik servisleri arasındaki ortak operasyonlar, İspanya’da haziran 2015’te terörle mücadele konusunda 4. seviyeye yükseldiğinden beri yapılmakta. Söz konusu operasyonlar kapsamında radikal ve şiddet yanlısı 175 kişinin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.