Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas Kralı 4 bakanı görevden aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas Kralı 6. Muhammed’in aralarında 4 bakanın da bulunduğu 14 kişiyi ‘usulsüzlüklere karıştıkları’ gerekçesiyle görevden aldığı bildirildi.

Kraliyet Basın Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Kral 6. Muhammed Başbakan Osmani ile yaptığı istişare doğrultusunda anayasanın 47. maddesi uyarınca görevden alma yetkisini kullandı.

Görevden alınan bakanların, Mesleki Eğitim Bakanlığı Devlet Sekreteri El-Arabi bin eş-Şeyh, Sağlık Bakanı El-Hüseyin el-Verdi, Konut ve Şehircilik Bakanı Muhammed Nebil Bin Abdullah ve Milli Eğitim, Mesleki Eğitim, Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Muhammed Hassad’ın olduğu belirtildi.

Görevden alınan bakanların aynı zamanda önceki hükümette de görev aldıkları hatırlatılan açıklamada, “Yüksek Denetim Kurulu raporu doğrultusunda önceki hükümet döneminde birtakım usulsüzlüklere karıştıkları belirlenen yetkililer hakkında işlem yapıldı” ifadeleri kullanıldı.

Fas Kralı’nın onlara duyduğu güveni istismar edip, sorumluluklarını üstlenmeyen bu şahısların, gelecekte hiçbir resmi göreve atanmayacakları da vurgulanan açıklamada, bir bakanın ülkenin kuzeyinde yapılması planlanan kalkınma projelerine ilişkin tutumundan dolayı görevden alındığına dikkat çekilerek, kalkınma amaçlı başlatılan projelerin söz konusu kişilerin taahhütlerini yerine getirmemesi üzerine geciktiği vurgulandı.