Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas Kralı, Ekonomi ve Maliye Bakanı’nı görevden aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas’ta Ekonomi ve Maliye Bakanı Muhammed Busaid görevden alındı.

Fas Kraliyet Divanı’ndan yapılan bir açıklamada, Kral 6’ncı Muhammed’in bugün, Ekonomi ve Maliye Bakanı Muhammed Busaid’i görevinden almaya karar verdiği bildirildi. Fas resmi ajansı MAP’ın aktardığı açıklamada, Fas Kralı’nın Busaid’i görevden alma kararını, Başbakan Sadeddin Osmani ile yapılan istişarenin ardından verdiği belirtildi.

Söz konusu açıklamada, görevden alma sebebine ilişkin bir bilgi verilmedi ancak kararın, muhasebeye bağlı sorumluluk ilkesinin işletilmesi çerçevesinde alındığı kaydedildi. Kral’ın bu ilkeyi, bağlılığı ya da derecesi ne olursa olsun tüm yetkililere uyguladığı vurgulandı.

56 yaşındaki Muhammed Busaid, Milli Bağımsızlar Birliği (RNI) partisinin mensubu olup 2013 yılından bu yana Ekonomi ve Maliye Bakanı olarak görev yapmaktaydı.

Kral, geçtiğimiz Pazartesi akşamı tahta çıkışının 19’uncu yıldönümü etkinliklerinde yaptığı konuşmada, “aralarındaki koordinasyon zayıf olan, birbirlerinin işlerine müdahale eden ve kendi alanlarına odaklanamayan birçok bakanlık arasında dağılmış olan sosyal koruma ve destek programlarını” eleştirdi. Ayrıca, ulusal programların ve politikaların kapsamlı ve derinlikli olarak yeniden yapılandırılması çağrısında bulundu.

Temmuz ayı başlarında Yüksek Planlama Komisyonu tarafından yayınlanan bir raporda, Fas ekonomisinin, geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 3.5 oranında gelişme kaydetmesinin ardından, bu yılın ilk altı ayında yüzde 3.2 oranında gerileme yaşadığı belirtildi.