Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas Kralı, göreve gelişinin 19. yıldönümünü kutladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas Kralı 6. Muhammed, 31 Temmuz’da Veliaht Prens Mevlay Hasan ve Prens Mevlay Raşid eşliğinde iktidara gelişinin 19. yıldönümü dolayısıyla Tetuan şehrindeki Kraliyet Sarayı’nda düzenlenen törene katıldı. Törende çeşitli askeri enstitülerden, okullardan mezun olan bin 889 subayın ve 294 kadın subay da dahil, Kraliyet Silahlı Kuvvetlerine terfi eden subaylar da yer aldı.

Fas Kraliyeti Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı sıfatıyla törende bir konuşma yapan Kral 6. Muhammed, söz konusu tugayları “Osman bin Affan” olarak adlandırdı. Fas Kralı mezun olan subaylara hitaben, “Tugayınıza, bilgi, takva ve ilkelere bağlılık göz önüne alındığında ulu sahabe ve üçüncü halife Osman bin Affan ismini vermeye karar kıldık” dedi. Kral 6. Muhammed, “Allah, vatan ve kral sloganına bağlılık, ihlas, cesaret ve dürüstlük manası taşıyan bu isim çerçevesinde, Allah sizi gözetsin” ifadelerini kullandı.

Fas Kralı, silahlı kuvvetlerin tüm bileşenlerinin sürekli olarak yenilenmesine, güvenlik ve istikrarın sağlanmasına, anavatanın bütünlüğünün korunması için üstlerine düşen sorumlulukların yerine getirilmesine olan bağlılığını da vurguladı.

Tugay, 99 subay da dahil olmak üzere askeri okullardan mezun olan 539 subaydan oluşmakta. Bu bağlamda söz konusu okullar kapsamında Kraliyet Askeri Akademisi, Kraliyet Hava Okulu, Kraliyet Donanma Okulu, Kraliyet Askeri Sağlık Hizmetleri ve Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Eğitim Merkezi de yer alıyor.

Aynı şekilde Kraliyet Silahlı Kuvvetleri, Kraliyet Jandarma ve yardımcı kuvvetlerine bağlı 12 kadın subay da dahil, Kraliyet Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapmak üzere terfi edilen 413 subay ve özel hizmet subayları, ayrıca Muhammediye Mühendisler Okulu, İçişleri Bakanlığı Kraliyet Yönetimi Enstitüsü, Kraliyet Polis Enstitüsü, Ulusal Mühendislik Okulu ve Gümrük Eğitim Merkezi’nden mezun olan 183’ü kadın yaklaşık 937 subay ve yedek subaylar da söz konusu tugaylar arasında yer alıyor.

Öte yandan Fas Kralı, bazı subayları general ve albay rütbesine yükseltti.

Her yıl Kral 6. Muhammed’in Taç Giyme Günü’nde yapılan bu terfiler, Kraliyet Silahlı Kuvvetleri üyelerinin tüm kara, hava, deniz ve jandarma kapsamındaki görevlerini kapsıyor.

Diğer taraftan Fas Kralı, 29 Temmuz’da General Abdelaziz Bennani, Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Müfettiş Yardımcısı ve Kraliyet Silahlı Kuvvetleri üyelerinin terfi işlerinden sorumlu Komite Başkanı General Abdul Fettah el-Varrak ile görüşmede bulundu. Yetkililer, görüşme sırasında krala, Kraliyet Silahlı Kuvvetleri üyelerinin terfi işlerine yönelik faaliyet ve çalışma sonuçlarını sundu.

Abdul Fettah el-Varrak, her aşamada komite çalışmalarına ilham veren Kraliyet önerileri ve talimatları hususundaki takdirlerini ifade etti ve konuya ilişkin gururunu dile getirdi.

Öte yandan Kraliyet Silahlı Kuvvetleri ve subayları 31 Temmuz’da, el-Varrak aracılığıyla Tetuan’daki Kraliyet Muhafız Memurları Kulübü’nde, göreve gelmesinin 19. yıldönümü vesilesiyle Kral 6. Muhammed’e bağlılık ve sadakatlerini sundu.
Aynı şekilde çeşitli delegeler, 12 kuruluşun temsilcileri ve valiler de krala bağlılıklarını dile getirdi.