Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas Kralı hükümete programlarını yapılandırma çağrısında bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas Kralı 6. Muhammed pazar akşamı yaptığı konuşmada ülkenin sosyal meseleleri üzerinde durarak hükümete özellikle sağlık ve eğitim alanları başta olmak üzere kapsamlı ve derinlemesine yapılandırma yapması için çağrıda bulundu.

Fas Kralı 6. Muhammed, tahta çıkışının 19’uncu yıldönümünü münasebetiyle bir konuşma yaptı. Kral, 20 yıl boyunca Fas’ta yürütülen tüm faaliyetlerin Faslılar için olduğunu söyleyerek sosyal alanda bazı eksikliklerin olduğunu ifade etti.

Kral, on milyarlarca Fas dirheminin tahsis edildiği çok sayıda bakanlıklardaki sektörel girişimden yoksun, aralarında koordine bulunmayan ve layık olduğu kategorileri hedeflemeye gücü yetmeyen sosyal destek ve koruma programlarını eleştirdi. Ayrıca hükümeti ailelerin sosyal destek programlarından yararlanması için ulusal bir kayıt sistemi kurulmasını hızlandırmaya ve mevcut programlarda ‘kapsamlı ve derin yapılandırmayı’ üstlenmeye çağırdı.

Kral konuşmasını bir balıkçının tartışmalı ölümünü takip eden aylarda marjinalleşme karşıtı protestoların yapıldığı Fas’ın kuzeyindeki El-Huseyme’de yaptı. Protestoların liderleri haziran ayı sonlarında 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmıştı.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı Kraliyet Divan’ından yapılan açıklamaya göre Kral konuşmasının ardından faaliyetlerin etkinleştirilmesini konu alan ve Başbakan ile 10 bakanın katıldığı özel bir toplantıya başkanlık etti.

Konuşmanın ardından yapılan resmi açıklamada da bin 200’ün üzerinde kişiyi kapsayacak bir af çıkarılacağı bildirildi.