Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas kralının ‘düzmece fotoğrafı’ Katar’ı zora soktu! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas Kralı 6. Muhammed’in, Katar ziyareti sırasında “Dünya sizin olsun, bize Temim yeter” baskılı atkıyla çekildiği iddia edilen fotoğrafının “düzmece” olduğu ortaya çıktı.

Kral 6. Muhammed’in geçtiğimiz günlerde Doha ziyareti sırasında Katar Emiri’ne ithafen “Dünya sizin olsun, bize Temim yeter” baskılı atkıyla çekildiği iddia edilen düzmece fotoğrafların ardından sosyal paylaşım sitelerine öfke hakim olurken, Faslı aktivistler de, Katar yayın organlarını kınadı. Aktivistler, bu durumun “ziyareti boşa çıkartma” ve “kamuoyunu kışkırtma” hedefi taşıdığını belirtti.

Katar İletişim Ofisi Sorumlusu yayınladığı bir bildiride, Doha’nın, ülkeye ziyareti sırasında Kral 6. Muhammed’in atkı taktığı düzmece fotoğraflardan üzüntü duyduğunu belirtti.

Kral 6. Muhammed’in, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin ardından geçtiğimiz pazar günü ulaştığı Katar ziyareti sırasında düzmece fotoğrafları yayınlanmıştı.

Fas’ın Katar’a destek verdiği imajı verilmek istendi

Fotoğrafta, Fas Kralının “Dünya sizin olsun, bize Temim yeter” baskılı bir atkı taktığı görülüyordu. Bu bağlamda resmi siteler, sosyal paylaşım sitesi Twitter sayfaları aracılığıyla söz konusu fotoğrafı yayınlayarak, Fas Kralının, mevcut Körfez krizinde Katar’a destek verdiğini yazdı. Görüntüyü yayınlayanlar arasında, El-Arab gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Abdullah el-Uzbe, Katar Eş-Şark Gazetesi Editörü ve Yazar Cabir el-Haremi, Al-Jazeera televizyonu spikeri Faysal el-Kasım, kanaldan arkadaşı spiker Hatice bin Kana, Haliç Online (Al Khaleej Online), Marsal Katar (Marsalqatar) bir çok kişi söz konusu mesajı paylaştılar.

Hatice bin Kana, fotoğraf için “Khawwah… Khawwah…” açıklamasını yazmıştı. “Khawwah” kelimesi Fas lehçesine ait olup, Cezayir lehçesinde “Kardeşim” anlamını taşır. Neticede, bazı aktivistler Bin Kana’yı fotoğrafı silmeye zorladılar.
Fotoğrafın yayınlanması, Fas’ta bir öfke dalgası yarattı. Kralın danışmanlarından Yasir el-Zenaki, kesin bir şekilde fotoğrafların gerçek olmadığını savunarak, düzmece olduğunu belirtti.

El-Zenaki, konuya dair yerel basına yaptığı açıklamada, “Ziyaretleri sırasında kralın yanındaydım. Herhangi bir fotoğraf çekilmedi veya atkı takmadı” dedi.
Katarlılar yetkililer inceleme başlatacaklar

Katar ise fotoğrafın yayınlanmasından geri adım atarken, hükümete bağlı İletişim Ofisi Sorumlusu Şeyh Seyf bin Ahmed bin Seyf el-Sani konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Söz konusu eylemin kabul edilemez olduğunu belirten el-Sani, kamuoyunu kışkırtmaya çalışan ve sembol isimlere yönelik uygunsuz bu tutuma öncülük edenlerin ortaya çıkarılması için inceleme başlatılacağını ifade etti.

El-Sani, söz konusu fotoğraftan dolayı üzüntü duyduklarını bildirirken, Fas Kralının Katar ziyareti hakkında da şunları kaydetti, “Bütün konularda başarılı bir ziyaret oldu. Görüşmeler, iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin derinleşmesi ve gelişmesine katkıda bulundu.”