Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas Liberal Partisi’nde istifa depremi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çalışmaları başkent Rabat’ta tamamlanan Fas Liberal Partisi’nin dördüncü olağan kurultayı, Parti Lideri Muhammed Zian’ın parti kurultayını yeniden açmasının ardından, aralarında Genel Başkan Yardımcı İshak Şariye’nin de bulunduğu çok sayıda kişi istifa etti.

Kurultayın açılış oturumunda, parti başkanı seçim oylaması esnasında Muhammed Zian’ın kurultay başkanı olarak parti genel başkanlığına devam etmesi önerisine karşı çıkan bir grup muhalif, kurultay üyeleri arasında çıkan anlaşmazlık tartışmalara sebep oldu. Muhammed Zian destekçileri, teklifi reddedenlerin çekilmelerini ve istifalarını bildirmeleri istendi.

Parti Genel Başkanı Zian açılış konuşmasında, Fas Liberal Partisinin adının “Özgür Fas Partisi” olarak değiştirildiğini belirtti. Zian, “Kurultay, beklediğimiz heyecan atmosferi içinde geçiyor” ifadelerini kullandı. Konferanstaki çekişmelere atıfta bulunarak, bunların doğal olduğunu belirten Zian bazı kısıtlamaları ve çelişkileri bildiğini vurguladı.

“İstifa talebi bize ulaşmadı”

Muhammed Zian, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “İstifa talebi bize ulaşmadı” diyerek, parti üyelerinin kurultaydan çekildikleri ve istifa ettikleri iddialarını reddetti.

Fas siyaset arenasında partisini parlak bir gelecek beklediğini belirten Muhammed, “İnsanların beklediğinden daha da fazlası olacak”dedi.

Zian partinin ileriye yönelik planları ve istekleri hakkında, Fas’taki maden ocakları ve ülkenin güneyindeki Tata bölgesinde bulunan altın madenlerini halka geri vermeyi hedefliyoruz. Doğal kaynaklardan Fas halkının istifade etmesi gerektiğini belirten Zian, kaynakların gerçek gelirlerinden bahsetmekten korkmakla suçladığı Fas siyasi partilerine meydan okudu. Zian, “Herhangi bir partinin bu talebi bizimle birlikte alabilme kabiliyeti varsa lütfen buyursun” ifadelerini kullandı.

İshak Şariye, partiden kesin istifa ettiğini açıkladı

Öte yandan, Fas Liberal Partisi eski genel başkan yardımcı İshak Şariye’ni Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, partiden kesin olarak istifa ettiğini ancak parti meclisi iç hukukuna göre nihai kararın verileceğini belirtti. Şariye, yaşadığı hayal kırıklığını kurultaydaki birtakım gençlerle paylaştığını bildirdi.

“Parti, halk hareketlerinin istediği siyasi dayanaktır” sloganı altında gerçekleştirilen kurultay için İshak Şariye, “Partinin siyasi arenada genç bir parti olmasını bekliyorduk, bir takım şeyleri değiştirmeye ve siyasi arenada baskı kurmaya çalıştık. Ancak parti yönetimi kendileriyle yola çıkan tüm gençleri hayal kırıklığına uğrattı ” ifadelerini kullandı. Şariye, parti içindeki politikanın uygulanma metodolojisinin ve kurultaylardaki seçilmelerin yanlış olduğunu düşündüklerini belirtti.

Gençlerin Facebook sayfaları üzerinden yayınladıkları mesajlarla istifa ettiklerini belirten İshak Şariye kurultayı eleştirdi. Aynı uygulamaların sürdürülmesine ve diğer siyasi partilerde bulunan putlara tapılmasına şaşırdıklarını belirterek, Parti Genel Başkanı Zian’ın kurultayı yeniden başlatmasına yönelik açık bir eleştiride bulundu.

Sorun bürokrasi dalkavuklarının çokluğu

Şariye, insanların Prof. Muhammed Zian’ın şahsiyeti ile bir sorun yaşamadıklarını belirterek, Zian’ın parti liderliğini sürdürmesinin “bütünün bir parçası olduğunu” ifade etti. Sorunun bürokrasi, dalkavukların çokluğu ve gençlerin dışlanmaya çalışılmasından kaynaklandığını belirtti. Bunun sürdürülmesinin ise, siyasi sahneye hiçbir şey veremeyen aynı yüzlere izin verdiğini söyledi.

Şariye şöyle devam etti, “Bazen ülkenin en yüksek kurumlarına bile cesaret ediyoruz. Daha fazla demokrasi, insan haklarının ve özgürlüklerin korunması için reform çağrısında bulunuyoruz. Düzenin bozuk olduğuna işaret eden Şariye, Allah-u Teala’nın buyurduğu, ‘Kendinizi unutur da başkalarına mı iyilik emredersiniz?’ ayetinden başka bir cevabımız olamaz.”

Zian, üç yardımcısını seçti

Partideki yerini sağlamlaştıran Zian, yeni görevi süresince kendisine yardımcı olmak üzere milletvekillerinden üçünü başkan yardımcısı olarak seçti. Seçilen bu üç yardımcıdan biri kuzey bölgesinden, biri güney bölgesinden ve son olarak üçüncüsü ise maliye işlerinden sorumlu olacak.