Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas Libya’daki göçmen vatandaşlarının son tahliyesini gerçekleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas Dışişleri ve Göç İşleri Bakanlığı, Libya’da bulunan 338 Fas vatandaşının tahliye edildiğini bildirdi.

Bakanlık, vatandaşların sınır dışı edilmesinin üçüncü ve son işleminin cuma akşamı başladığını bildirdi. Tahliye edilen Faslılar Libya’ya ait iki uçak ile Kazablanka 6. Muhammed Havaalanına transfer edildi.

Bakanlık, geri dönenlerin özel otobüslerle kendi ikamet ettikleri şehirlerine taşınması için tüm gıda ve uzman tıbbi ekip ile gereken lojistik koşulların sağlandığını vurguladı.

Fas hükümeti, Kral 6. Muhammed’in direktifleri ile yürürlüğe giren bu üç operasyon için belirli bir para tahsis ettiğini belirtti. Tahliye operasyonunun Libyalılar tarafından sınır dışı edilen ve zor durumda olan Faslıların güvenlik ve onurlarını korumak için gerçekleştirildiği bildirdi.

Sınır muhafızı kontrol merkezlerinde zor durumda kalan çok sayıda Fas göçmeni, birkaç hafta önce, ses kayıtları ve videolar ile Faslı yetkililerden deniz yoluyla Avrupa’ya göç etmek için geldikleri Libya’da yaşadıkları trajediden kurtulmak için yardım talep ettiler. Göçmenler burada dövülerek, kötü muamele gördüklerini, yetersiz beslenmeye maruz kaldıklarını ve hastalara tıbbi müdahale yapılmadığını söylediler.

Bu çağrıların ardından, Fas hükümeti, Libya yasadışı göçmenlik bürosunun barınağında bulunan Faslıların Trablus’a geri getirilmesini sağlamak için bir karar aldı. Yetkililer bu konunun hükümetin önceliği arasında olduğunu vurguladı. Konunun takibi için tüm tarafları içeren bir komite oluşturuldu.

Libya’da bulunan Faslıların aileleri, son haftalarda Fas Dışişleri Bakanlığı önünde yetkililerden çocuklarını orada acilen müdahale ile kurtarılması için protesto gösterileri düzenlemişlerdi. Zor koşullar altında yaşayan tutuklu Faslıları geri getirmek için Fas konsolosluğu yetkililerini müdahaleye çağırdılar. Faslı yetkililer, gözaltındaki kişilerin aileleri ile onları rahatlatmak için iletişime geçmiş ve onlara çocuklarının gruplar halinde ülkeye getireceklerine dair söz vermişti.