Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas, su kaynaklarının korunması için polis tahsis etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas, su kaynaklarının korunması için konuyla ilgili çalışmalar yürüten polis birimlerini harekete geçirmeye karar verdi. Yapılan açıklamalar sistemi kötüye kullananlara ve korunmasına yönelik ihlalde bulunanlara hapis de dâhil çeşitli cezalar verileceği yönünde.

Ülkenin bazı bölgelerinde yaşanan su krizinin daha da artması halkın tepkisine neden oldu. Gösteriler düzenlendi. Devlet Su İşleri Bakanı Şerefat Afilal; “1925 Krallık emrinden bu yana suyun korunmasıyla ilgili tüm yasal hükümler su polisi teşkilatının yetkilerini belirliyor” dedi. Afilal dün Rabat’taki bakanlar kurulu toplantısında su polisine son yıllarda yeterli önem verilemediği için özür diledi. Su polislerini zenginlikleri korumak için mücadele eden yeraltı askerleri olarak tanımladı.

Afilal, Başsavcı Muhammed Abdulnebevi’nin de hazır bulunduğu toplantı sırasında su polislerinin çalışma ve korunma şartların iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayarak birimlerin sık sık şiddete kadar ulaşan hakaretlere maruz kaldığını belirtti.

Su polisinin amacının kaynakların meşru kullanımını engellemek olmadığını ifade eden Afilal, yağış kıtlığının bazı alanlarda yatırımları ve su güvenliğini tehdit edecek şekilde su kaynakları üzerinde ağır bir baskı oluşturduğu uyarısında bulundu. Başsavcı Abdulnebevi de konuyla ilişkili olarak “Bireysel ve toplumsal çıkarlar arasındaki çekişmenin şiddetlenmesi, tüketici gereksinimleri ile kamu yetkilileri tarafından uygulanan koruma rolü arasında uzlaşmayı sağlamak için yasanın müdahalesine neden oldu. Başsavcı, suyun sorun haline geldiğini, uluslararası ve bölgesel çatışmaların kaynağı olacağı uyarısında bulundu. Su anlaşmazlıklarının gelecekte artacağını vurguladı.

Abdulnebevi, suyun korunması ve bireylerin kullanım haklarının güvencesinin cezai sorumluluğunun başsavcılıkta olduğunu söyledi. Başsavcı “Su bir insani haktır. Ayrıca ülkedeki güvenlik ve kamu düzenini koruma mekanizmasının da bir parçasıdır. Su polisi araştırma ve inceleme yetkisi ile suyun korunmasının yanı sıra su ile ilgili suçların denetimi, ele geçirilmesi ve savcılığa yönlendirilmesinde öncü bir rol oynayabilir” dedi. Su polisini su konusunda bir “koruma vanası” olarak nitelendiren başsavcı polislere destek verilmesi gerektiğini ifade etti.