Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas ve AB Balıkçılık Anlaşmasını yeniliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas ve Avrupa Birliği (AB), dün yayınladıkları ortak bir bildiri ile taraflar arasında 14 Temmuz’da süresi dolan Balıkçılık Anlaşması ve Uygulama Protokolü’nün içeriği üzerinde anlaştıklarını belirtti.

Fas haber ajansı, tarafların ilgili bölgelerde yerel halkın çıkarlarını da göz önünde bulundurarak, anlaşma metni üzerinde gerekli iyileştirmeler ve düzenlemeler konusunda anlaşmaya vardığını bildirdi.

Fas Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak AFP’ye verdiği demeçte, Batı Sahra’nın çevresindeki deniz bölgesini kapsayan anlaşmanın, Cezayir tarafından desteklenen Polisario Cephesi ve Fas arasında tartışma konusu olduğunu belirtti.

Avrupa Adalet Divanı’nın, AB’nin Fas ile yaptığı Balıkçılık Anlaşmasının Batı Sahra’yı kapsamadığına ilişkin verdiği karar kapsamında taraflar, Rabat’ta Nisan ayında balıkçılık anlaşmasının yenilenmesi için müzakerelere başlamıştı. Görüşmelerin ikincisi Haziran ayında yapıldı.

Mahkeme Şubat ayının sonunda, söz konusu anlaşmanın tartışmalı bölgeler dışında Fas topraklarında uygulanabileceğine hükmetmişti.

Batı Sahra’nın bağımsızlığını isteyen Cezayir destekli Polisario Cephesi bu kararı desteklerken, Fas reddetmişti.

Fas ve AB arasındaki Balıkçılık Anlaşması, yılda 30 milyon Euro değerinde ekonomik katkı karşılığı Avrupa gemilerinin Fas denizinde balıkçılık yapmasına izin veriyor. Bölgede aralarında İspanya, Fransa, Hollanda ve Litvanya’nın yer aldığı 11 ülkenin gemileri bulunuyor.