Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas’ın 2026 FIFA Dünya Kupası adaylığı, Buteflika ve Uveyhi arasında anlaşmazlığa sebep oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayirli eski Milli Futbolcu Lakhdar Belloumi’nin Fas’ın 2026 FIFA Dünya Kupası organizasyonu adaylığı kapsamında yapılacak uluslararası tanıtım çalışmalarına katılacağına dair ortaya atılan iddialar son günlerde ülke gündeminin üst sırasına yerleşti.

Faslı yetkililerin kendisine ulaşmasından sonra durumu Başbakanlık ofisine bildirdiğini ifade eden Belloumi ertesi gün Başbakan Ahmed Uyahya imzasıyla kampanyaya katılmamasını telkin eden bir yazı geldiğini ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın kendisini arayarak kampanyaya katılmasını istediğini söyledi.

Yaşananlar Buteflika ve Uyahya arasında iletişimin koptuğu iddialarını güçlendirirken gözlemciler Başbakan Uyahya’nın Cezayir kanunlarına göre böyle bir durumda Belloumi’ye cevap vermeden önce Cumhurbaşkanı Buteflika’ya danışması gerektiğine dikkat çekti.

Konuya ilişkin Şarku’l Avsat’a bilgi veren hükümet kaynakları, Uyahya’nın Belloumi tarafından gönderilen talebi Buteflika’nın Özel Sekreteri Muhammed Rokab’a bildirdikten sonra 24 saat beklediğini, cevap alamayınca da Belloumi’ye, “Kampanyaya katılmamanız daha iyi olur” şeklinde cevap ilettiğini ifade etti.

Söz konusu kaynaklar Uyahya’nın iki ülke arasında yıllardır devam eden soğuk ilişkiler nedeniyle böyle bir cevap verdiğini belirtirken Buteflika’nın ise Belloumi’nin kampanyaya katılması halinde iki ülke arasında yakınlaşma olabileceğini düşündüğü için yıldız futbolcuya yeşil ışık yaktığını dile getirdi.

Gözlemciler, Buteflika’nın Uyahya’nın izin vermemesine rağmen Belloumi’ye onay vermesiyle Başbakan’a “Cezayir devletini ilgilendiren herhangi bir girişim Buteflika’nın iznine bağlıdır” mesajı gönderildiğini aktardı.

Bu, Buteflika ve Uyahya arasında yaşanan ilk anlaşmazlık değil. Daha önce de Uyahya ve bazı devlet yetkililerinin kararlarını da iptal eden Buteflika, son olarak Eğitim Bakanı Nuriye bin Gabrit tarafından alınan binlerce öğretmenin görevden atılmasına ilişkin kararı da iptal etmişti.

Konuya dair bir açıklama yayınlayan Emekli Sporcular Kurulu Başkanı Abdulkadir Şafi, eski Futbolcu Lakhdar Belloumi’nin Fas Dünya Kupası Organize Komitesi tarafından kendisine gelen tanıtım kampanyasına katılma davetini Başbakan Uyahya’nın talebi üzerine reddettiğini söyledi.

Şafi, Fas tarafından yapılan davetten sonra tanıtım anlaşmasını imzalamak için Kazablanka’ya gitmeye hazırlanan Belloumi’nin Başbakanlık’tan gelen telkin üzerine seyahati iptal ettiğini kaydetti.

Profesyonel futbolculuk kariyerine 1973 yılında GC Mascara kulübünde başlayan 1958 doğumlu Belloumi, Cezayir milli takımının yanı sıra çok sayıda kulüpte top koşturdu. 2006 yılında emekliliğe ayrılarak teknik direktörlük kariyerine başladı.