Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Faslı 3 genç sosyal medyada çığır açtı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Faslı 3 arkadaş Ömer, Mehdi ve Malik: Bir gün sohbet ettikleri sırada, yeni kavramlar içeren yazlık T-shirtler tasarlama fikrini öne attılar. Bazı isimler, markalar, şahsiyetler ve Fas atasözlerini değiştirerek eğlenceli hale getirmekle ilgili bu fikirlerini hayata geçirdiler. Bu durum, yeni fikirler arayan genç Faslıların ilgisini çekti ve bu tasarımları sosyal medyada paylaşmaya başladılar.

Ömer, uzun bir iş gününün ardından akşam arkadaşları ile birlikte otururken ‘postscriptum’ markalı bu projenin ortaya çıktığını söyledi. Hikayelerini şöyle anlattı, “Akşam istirahati için oturduğumuzda, eğlenceli mesajlar taşıyan yazlık T-shirt tasarımı ile ilgili sıradan bir sohbete ve fikir alış-verişine başlamıştık. Fikri beğendik ve öncelikle sınırlı sayıda bir üretime başladık. İlk üretim, Fas sokaklarındaki güncel ifadelerle ilgiliydi. Onları daha önce görülmemiş, özgün ifadelerle değiştirdik. Gücümüz, bu özgünlükten kaynaklanıyor. 300 T-shirt üretildi ve arkadaşlara, yakınlara dağıtıldı. Beklenilen oldu, gençlerin ilgisini çekti. Tasarımları Instagram’da yayınlamaya başladılar. Sadece kısa bir süre içinde satışlar tükendi. Bu kez, bin tane ürettik. Bu sayı da, bir hafta içinde tükendi.”

Uygulama 3 arkadaş için yalnızca bir hobiden ibaretti. Hepsinin zaten kendi özel işi vardı. Bu yüzden, proje için tam zamanlı çalışamazlardı. Ömer’in futbol takımı, Mehdi’nin ise özel bir şirketi var. Yeni tam zamanlı proje işine en yakın kişi Malik’ti, çünkü o özel bir dikiş atölyesine sahip ve bu işten en iyi anlayan kişi. Lakin kısa bir süre içinde elde edilmiş başarı, bu işin genişlemesi adına onları daha ciddi düşünmeye sevk etti. Bu yüzden, uluslararası ve aynı zamanda eşsiz Fas deneyimleri için kolları sıvadılar.

Basit bir fikrin, iyi geliştirildiği takdirde, gerçek bir projeye dönüşebileceğini keşfettiler. Böylece mali kazanç elde etmek onlar için sorun değil. Daha çok beğeni almaları da, Malik’in yardımı ile gerçekleşmiş oldu.

Ömer, fikrin yeni olmadığını inkâr etmiyor. Bu fikir, kendilerinden önce de, Avrupa, Amerika ve dünyanın pek çok noktasında yaygındı. Ama onların fikri, Fas’a özgü ve kendine has özelliklere sahip… T-shitlerin üzerindeki mesajlar, doğrudan Faslı genç kitlere hitap eden Fas lehçesi ile yazılmış mesajlar olma özelliğini taşıyor. Komik yazılar içeren ifadeler kullanmaları, bu 3 arkadaş için bir çeşitlilik sayılıyor. Daha fazla çeşitlilik için bu ifadeleri çoğu zaman değiştiriyorlar. Ayrıca bazı mesajlar şifreli ya da bilmece tarzında seçiliyor; arabalar, moda vs. gibi alanlarda bazı büyük markaları temsil eden isimlerin ‘Fas’ ismine yakın bir başka isimle değiştirilmesi veya Fas’a ilgi uyandıracak şekilde logo etiketleri ile oynamak gibi.

Ömer, T-shirtler üzerindeki mesajların, gençler arasında popüler olan veya Ramazan’ın girişi, bayramlar vs. gündemdeki konulardan seçildiğini ve mesajda karar kılınmasından önce o konuyla ilgili beyin fırtınası yaptıklarını söylüyor.

Sosyal medyanın özellikle Instagram’ın reklamcılık konusundaki başarısı, hiç şüphesiz ki çok büyük. Gençlerin ilgisini çekmek adına, iş fikirlerinin tanıtıldığı iyi bir araç olarak kullanılıyor. Ve bazı sanatçılar için de, sosyal medyada, dolaylı olarak hayran ve destekçilerinin sayısını artırabilecekleri bir platform olduğu su götürmez bir gerçek.

Tatbiki, bu üç arkadaş, deneyimlerini bir web sitesi ile güçlendirmeyi unutmadılar. Hedefleri; küçük bir köy haline dönen dünyadaki tüm gençlere ulaşabilmek… Şu an için, Fas’ta veya ülke dışında herhangi bir dükkan açmayı düşünmüyorlar. Çünkü Postscriptum Markası, moda evi sayılmıyor. Markanın ilk çıkış amacına göre kalması ve asi ruhunu da kaybetmemesi için, moda evi esası üzerine çalışmayı da istemiyorlar. Bu durum, üretimlerinin, doğal yoldan, sıkı pazarlama standartları ya da dükkânda satış teknikleri olmadan gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Fakat onlar, her başarı öyküsü için gerekli ve kaçınılmaz olan gelişim konusunu umursamıyor. Bu sayede, şirketler, yazlık çantalar ve hafif elbiselerin yanı sıra, T-shirtlerine de spor takımları ve diğer şeylerle ilgili eklemeler yapmaya başladılar.

Bu durum, üç arkadaş için sadece bir başlangıç… Bir sonraki adım, fikrin geliştirilmesi ve diğer Arap ülkelerine ulaştırılması yönünde…