Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas’ta boykot karşıtı gösterilere katılan bakan istifa etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas Kamu İşleri Bakanı Lahsen ed- Davudi, halkın boykot ettiği bir firma tarafından düzenlenen gösterilere katılmasının ardından, gelen tepkiler üzerine dün akşam istifa etti.

Boykot karşıtı gösterilerde görüntülendi

Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD) tarafından yapılan açıklamada, bakanın geçtiğimiz Salı günü Rabat’ta ‘Centrale Danone’ çalışanları tarafından düzenlenen boykot karşıtı faaliyetlerde bulunması ve şirketin zarara uğraması konusunda hükümete müdahalede bulunmasını talep eden bir protestoda görüntülenmesinin ardından istifa ettiği belirtildi.

Davudi’nin, parlamentoda düzenlenecek bir toplantıya giderken bu protestoda görüntülenmesi, sosyal paylaşım sitelerinde alaycı yorumlara neden oldu.

Davudi’nin istifası yürürlüğe girdi

Başbakan ve PJD Genel Başkanı Saadeddin el-Osmani’nin liderliğinde gerçekleşen olağanüstü bir toplantının ardından yayınlanan açıklamada, Lahsen Davudi’nin gösteriye katılmasının sorumluluğunu üstlenmesinin takdir edildiği aktarıldı.

Bakan’ın istifası, Başbakan’ın Kral’a sunmasından sonra yürürlüğe girerken Davudi, Kamu İşleri Bakanlığı’nın yetkileri ve fiyat kontrolü ilişkin boykot kriziyle doğrudan ilgilenmekten sorumluydu.

Firmaya yönelik boykot devam ediyor

‘Centrale Danone, akaryakıt şirketi Afriquia, ülkenin önde gelen su markalarından Sidi Ali firmalarına ait ürünlerin normal fiyatlarının üstünde satıldığı gerekçesiyle 20 Nisan’da bazı aktivistler tarafından sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarla başlatılan boykot hareketi ulusal çapta devam ediyor.

Halkın büyük çoğunluğu tarafından yapılan boykot, sektörlerindeki en büyük paya sahip olan firmaların fiyatları düşürmesi için baskı yapmayı hedefliyor.