Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Faslı gazeteciye cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rabat/Şarku’l Avsat

Fas mahkemesi, bir gazeteciyi cinsel saldırı ve insan ticareti suçlarından 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Kazablanka Asliye Ceza Mahkemesi, Akhbar el-Youm gazetesinin kurucusu Tevfik Bouachrine hakkında görülen davada gazetecinin 12 yıl hapis cezası, 20 bin dolar da para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Hukukçular, Bouachrine’nin yargılanış şekline karşı çıkarken, insan ticareti ve cinsel saldırı gibi ciddi suçlamalar bulunmasına rağmen hakim karşısına çıkarılmaması nedeniyle yaşananların düzmece olduğunu ifade ettiler.

Bouachrine’yi destekleyen hukukçular ve medyacılardan oluşan ‘Hakikat ve Adalet Komisyonu’, dün akşam parlamento binasının önünde protesto gösterisi düzenledi. Bazı hukukçular Bouachrine’nin yargılanışını hükümeti rahatsız ettiği için bir komplo olarak niteledi.

Tevfik Bouachrine, hakkında hüküm verilmeden önceki son konuşmasında basın ve hükümet arasındaki bir yanlış anlaşılmanın kurbanı olduğunu söyledi.

Akhbar el-Youm gazetesinin kurucusu Bouachrine hakkındaki iddianamede, insan ticareti, zayıflıktan yararlanma, taciz ve tecavüze teşebbüs, nüfuz ve güç kullanarak iftira ve teşhir tehdidi ile cinsel istismarla ilgili suçlamalar bulunuyor.