Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas’ta bin 178 mahkuma af | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas Kralı 6.Muhammed, aralarında ‘Hirak er-Rif’ olarak bilinen olayın tutuklularının da bulunduğu bir kısım mahkum için af kararı verdi. Ülkenin kuzeyinde bulunan el- Hoceima şehrinde bir balık satıcısının el konulan seyyar arabasını kurtarmak isterken çöp kamyonu tarafından ezilerek ölmesinden sonra gösteriler sonucu tutuklanmalar olmuştu.

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Fas Kralı 6. Muhammed’in tahta çıkışının 18’inci yıl dönümü dolayısıyla bu kararın alındığı belirtilerek, “Aralarında 911 tutuklunun ve hükümlü mahkumların da bulunduğu bin 178 kişi krallık tarafından affedilmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamanın devamında, el- Hoceima bölgesinde suç işlememiş ve ciddi olaylara karışmamış kimselerin ailevi ve insani durumlarına itibarla bu kararın verildiği belirtildi.

Af, İslam Adalet ve Kalkınma Partisi’ne mensup ‘Facebook Gençliği’ diye bilinen gençleri de kapsamakta. Bunlar aralık ayında Ankara’da Rus büyükelçisinin öldürülmesinden sonra Facebook üzerinde yayınladıkları yazılarda terörü övmekle suçundan tutuklanmışlardı.

Kral politikacıları eleştirdi

Fas Kralı 6. Muhammed’in tahta çıkışının 18’inci yıl dönümü dolayısıyla yapılan konuşmada Kral, seçkin politikacıları eleştirip sorumluluklarını yerine getirmemelerinin ülkenin ilerlemesine engel teşkil ettiğini ifade etti.

Fas halkına yaptığı konuşmada Kral, “Fas’ın ilerlemesine engel olan sorunlardan biri de kamu yönetiminin, mahkemeler, verimlilik düzeyi yahut vatandaşlara sunduğu hizmetin kalitesi açısından zayıf olması” diyerek kamu yönetimini eleştirdi. Fas Kralı, “Kamu sektörünün, tıp, eğitim ve kültürel hizmetler ve iş imkanları açısından fakirleşmesi daha büyük zorluklar ortaya çıkarmakta ve daha fazla elbirliği ile çalışmayı gerektirmekte” dedi.

Kuzey Afrika’nın yerli halklarından Berberiler’in yoğunlukta yaşadığı Rif bölgesindeki karışıklıklar 2016 yılı sonlarında bir balık satıcısı Muhsin Fikri’nin yerel yöneticilerin emri üzerine el konulan seyyar arabasını kurtarmak isterken çöp kamyonu tarafından ezilerek ölmesinden sonra başlamış, gösteriler, Hirak Rif adı altında örgütlenerek, ‘iş, özgürlük, yolsuzluklara son’ sloganıyla yayılmıştı. Daha sonra protestolar, iş, hastane binaları, çevrenin ve altyapının iyileştirilmesi, üniversiteler kurulması ve daha başka toplumsal isteklere dönüştü.

Hükümet bu protestolardan sonra, 2015’te açıklanan fakat açıklandığı hızda uygulanmayan; bölgede kalkınma projelerini yeniden ele aldı.

Fas Kralı projenin geciktirilme sebebi hakkında soruşturma emri verdi.