Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas’ta gıda yardımı dağıtımı sırasında izdiham: 15 ölü ve 5 yaralı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas’ta dün Suvayr bölgesine bağlı bir köyde gıda yardımı dağıtımı sırasında yaşanan izdiham sonucu 15 kişi öldü 5 kişi de yaralandı. Fas kralı 6. Muhammed, yetkililere ölülerin ve yaralıların ailelerine gereken yardımın sağlanması için tüm önlemlerin alınması talimatını verdi. Kral açıklamasında ölenlerin ailelerine baş sağlığı dilerken defin işlemlerinin sağlanması ve yaralıların tedavi masraflarının karşılanması kararı alındığını duyurdu. Fas İçişleri Bakanlığı’nın savcılık gözetiminde soruşturma başlattığını bildirdi.

Görgü tanıkları, un yağ ve şeker dağıtımı sırasında ölenlerin ve yaralananların hepsinin kadın olduğunu aktardı.

Olayın görgü tanıklarından biri izdihamın saat 10 sularında Kazablanka’dan gelen yardım kuruluşunun Suvayr bölgesindeki yoksullara insani yardım dağıttığı sırada gerçekleştiğini bildirdi. Bölgeye sıklıkla yardım ulaştırıldığını belirten kaynak diğer köy ve topluluklardan da yardımdan yararlanmak isteyen çoğunluğu kadın yüzlerce kişinin kalabalığa katılması üzerine trajedi yaşandığını kaydetti.

İzdihama tanıklık eden bir doktor AFP’ye yaptığı açıklamada “Bu yıl burada yüzlerce kişi izdiham altında kaldı ve iş yerel yönetimin kontrolünden çıktı” ifadesini kullandı. Olayla ilgili bilgi veren doktor 15 kadının öldüğünü, ikisi ağır 10 kişinin de yaralandığını bildirdi..

Ajans, yaralıların helikopterler ile Marakeş’deki üniversite hastanesine kaldırıldığını belirtti.