Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas’ta muhaliflerin tutuklanması protesto ediliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas’ın başkenti Rabat’ta, Rif Hareketi mensuplarına verilen toplam 380 yıl tutan ağır hapis cezaları binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Kazablanka İstinaf Mahkemesinde 26 Haziran’da görülen davanın duruşmasında, gösterileri organize etmek suçlamasıyla yargılanan Rif Hareketi yöneticilerinden Nasır Zefzafi ve beraberindeki 3 kişi yirmişer yıl hapse, gözaltına alınan 50’ye yakın kişi de 2 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edilmişti.

Mitingde yer alan katılımcılar, “haksız” cezaları kınayan sloganlar attılar ve Fas yetkililerine bütün tutukluları serbest bırakmaya, cezaları ve takipleri sona erdirmeye çağırdılar. Göstericiler ayrıca kırsal ve ihmal edilmiş bölgelerin taleplerinin karşılanmasını da istediler.

Bazı göstericiler Amazing kültürel hareketi bayrağını ve olayların organize etmekle suçlanıp 3 yıl hapis cezasına çarptırılan gazeteci Hamid el- Mehdi’nin resmini taşıdılar.

Nasır’ın babası Ahmed Zefzafi yaptığı konuşmada katılımlarından dolayı göstericilere teşekkür ederek göstericilerin karşılıksız ve gönüllü olarak katıldığı bu mitingin verilen hükümleri reddeden halk referandumu anlamına geldiğini belirtti.

Zefzafi’nin babası bize ayrımcı diyenlere sesleniyoruz: “İşte Rif hareketi Fas’ı bir uçtan diğer uca birleştirmektedir. Bizi anavatanımız Fas’tan ayırmak isteyenlere Rif hareketinin bu halkı birleştirmek için çalışacağına güvence veriyoruz” dedi.

Zefzafi, Rif hareketi mensuplarına verilen kararın hukuk devleti kavramını zedelediğini söyledi.

Öte yandan Adalet ve İhsan Cemaati Genel Sekreteri Ahmed İbadi, Rif hareketi tutuklularının ulusal bir mesele olduğunu ifade ederek siyasi rekabete konu olmaması gerektiğini vurguladı. Genel Sekreter “tutuklular hakkında verilen kararları aklın ve hukukun kabul etmesi mümkün değil” dedi.

İbadi, yürüyüşe katıldığı esnada Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada zulme karşı dayanışmanın gerekliliğine dikkat çekti. İbadi, “ulusal meselelerde ihtilaf olmaması gerekir” dedi ve ezilenlerin haklarını savunmak için dayanışmanın önemine dikkat çekti.

Cemaatin önde gelen lideri bu yürüyüşe katılmak için değişik şehirlerden gelen otobüslerin hükümet tarafından engellendiğini söyledi.

Muhaletteki Demokrat Parti eski genel sekreteri Abdullah el-Harif de, partisinin gösteride yer almasının nedenini tutuklular hakkında verilen kararı kınamak ve onların serbest bırakılmasını talep etmek olduğunu söyledi.

El-Harif Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Fas’ın önemli bir kısmının fakirlikten şikayetçi olduğunu ve pek çok devlet kurumunda yolsuzluk ve yağmalama olaylarının olduğunu söyledi. Tutukluların serbest bırakılması gerektiğini söyleyen el- Harif, toplumsal bir uzlaşma çağrısında bulundu.

Sözcü, Fas halkının ülkede demokratik bir sistemin kurulması için birlikte ortak bir cephe kurulması gerektiğini vurguladı.