Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fas’taki gösterilerde tutuklananların serbest bırakılması için protesto çağrısı yapıldı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas’taki yerel komite, 16 Mart günü ülkenin doğusundaki Jerada bölgesindeki gösterilerde tutuklananları desteklemek için 19 Mart’ta, duruşmaları sırasında Adalet Sarayı önünde protesto gösterisi düzenleme çağrısı yaptı.

Komite, ilgili mercileri Jerada halkının taleplerine cevap vermeye ve diyalog koşullarını sağlamaya çağırdı. Komite ayrıca, halk ve barış hareketinin mücadele ve protestolarıyla mutlak ve koşulsuz olarak dayanışma içerisinde olduklarını duyurdu.

ABD Rabat Büyükelçiliği ise yaklaşık 3 aydan bu yana bölgede süren protestolar nedeniyle Fas’taki vatandaşlarını Jerada bölgesine girmemeleri konusunda uyardı. Büyükelçilik resmi internet sitesi, güvenlik güçleri ve göstericiler arasındaki çatışmaların rapor edildiğini belirtirken, “Medya raporları, düzenli olarak Jerada’da protestoların ve gösterilerin devam ettiğini ortaya koyuyor” ifadelerine yer verdi. Sitede ayrıca, protestoların ABD hükümeti veya vatandaşlarına karşı olmadığı belirtildi.

Büyükelçilik, “Barışçıl gösteriler, bölgede devam eden güvenlik operasyonları sonucunda çatışma ve şiddete dönüşebilir” ifadelerini kullanırken, ABD’lilere ‘bir sonraki duyuruya kadar bölgeye seyahat etmeme ve Jerada yakınlarındaki bölgelere yönelik ziyaretlerde dikkatli olma” tavsiyesinde bulunuldu.

Güvenlik güçlerinin Jerada kentindeki oturma eylemlerini sonlandırmak üzere müdahalede bulunmasıyla bölgede birçok kişi yaralanmış ve 9 kişi de gözaltına alınmıştı. Yerel makamlar, müdahale sırasında herhangi bir ölüm vakasının yaşanmadığını savunurken sosyal medya siteleri ise 16 yaşındaki bir gencin öldüğünü duyurdu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada haberlerin “yalan ve aldatıcı” olduğu vurgulandı.

Birleşik Sosyalist Parti, Jerada halkı tarafından yürütülen barışçıl, adil ve meşru gösterilere destek verdiklerini açıkladı.
Parti yaptığı yazılı açıklamada ilgili makamların bölgenin taleplerini erteleme politikalarını reddettiklerini vurguladı. Ve yetkililere Jerada sakinlerinin taleplerine cevap verme çağrısı yaptı.

Sol görüşlü parti ayrıca ciddi bir diyalogun ancak gerçek bir kalkınma stratejisi ile oluşturulacağını söyleyerek bölgenin tüm alanlardaki eksikliklerinin giderilmesinin doğru bir seçim olacağına dikkati çekti. Açıklamada gözaltındaki Jerada sakinlerinin serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Demokratik Sol Parti, güvenlik güçlerinin protestocuların oturma eylemlerine müdahalesini “pervasız bir adım” olarak nitelendirdi. Parti, “Bu yaklaşımın amacı Jerada hareketini ikinci bir tutuklama ve hapis dalgasına sokmaktır” dedi.

Gözaltında tutulanların derhal serbest bırakılmasını isteyen Demokratik Sol Parti, halkı protesto için kışkırttığı iddialarını da reddetti. Bu bağlamda parti, bu suçlamaların uygulamaları meşrulaştırmak ve bir günah keçisi bulmak amacıyla sarf edildiğini söyledi.

Fas hükümeti, geçen perşembe günü düzenlenen haftalık toplantı sırasında Jerada protestolarına değindi. İçişleri Bakanı, 1998 yılından bu yana Jerada kentinin tarihi gelişimi, son üç aydaki gelişmeler ve başbakanın bölgeye yönelik ziyareti hakkında bir sunum yaptı.

İçişleri Bakanı ayrıca güvenlik güçleri ve protestocular arasında yaşanan çatışmada yaralananların çoğunun güvenlik güçlerinden olduğunun altını çizdi. Çatışmalar sırasında 5 aracın yakıldığını, birçoğunun da hasar gördüğünü söyleyen Bakan, 9 kişinin gözaltına alındığını, 8 güvenlik gücünün ve 2 göstericinin de yaralandığını vurguladı.

Hükümet ise halkın makul taleplerinin yerine getirileceğini belirtirken kömür madenlerini sömüren yasadışı izinlerin kaldırılacağını duyurdu. Hükümet ayrıca elektrik faturalarına yönelik kolaylıklar sağlanacağını belirterek ücretsiz elektrik sağlamayı kabul etmediğini ifade etti. Bu bağlamda, “makul olmayan bir talebi” hiçbir şekilde kabul edemeyeceklerine dikkat çekti.

Jerada şehrini geliştirme sözü veren Fas hükümeti ayrıca gençlerin maden ocaklarından faydalanmalarını sağlayacak kooperatiflerin kurulacağı, gençler için ayrılan bin hektar da dahil yaklaşık 3 bin hektarlık tarım arazisinin seferber edileceği sözü verdi.