Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fayiz El-Sarac ve Hafter yarın Fransa’da görüşecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından desteklenen Libya Devlet Başkanı Fayiz El-Sarac ve doğu Libya’daki ordu komutanı Halife Hafter arasındaki görüşmelere salı günü ev sahipliği yapacağını açıkladı.

Fransız Başkan Macron’un ofisi, “Macron görüşmelerde, Libya’da, tüm farklı hiziplerin katılımıyla istikrarın yeniden sağlanması amacıyla, BM’nin çabalarını ve Paris’in desteğini göstermeyi istiyor.” açıklamasında bulundu.

2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden sonra Libya’da kaos ve çatışmalar yaşanıyor.

Batılı hükümetler, BM tarafından desteklenen siyasi bir anlaşmayı destekledi ve Sarac hükümeti kuruldu. Fakat, Libya’nın ikinci büyük kenti olan Bingazi’deki rakibi olan Hafter, Trablus’taki meşru hükümeti reddediyor.

Sarrac ve Hafter, aralarındaki ilk görüşmeyi mayıs ayında Abu Dabi’de gerçekleştirdiler. Geçen hafta basında, yeni görüşmelerin bu hafta Paris’te yapılacağı haberleri çıkmıştı.

Diplomatlar, Paris görüşmelerinin askeri çözümlerin yer almadığı ve ordunun sivil kontrol altında olması gerektiğini savunan bir siyasi uzlaşma içeren anlaşma üzerinde durulacağını söylediler.

Libya’daki kaos, DEAŞ militanlarının ve insan kaçakçılarının aktif olmasına izin veriyor.

Kaddafi’yi deviren muhalif gruplar, birbiriyle mücadele eden rakip güçler haline geldiler. Savaş, rakip grupların desteklediği siyasi liderlerin kırılgan koalisyonunu kontrol etmek için yapılıyor.

Sarac, batı Libya’da silahlı taburlardan destek kazandı ama, hükümeti başkent Trablus’ta kendi otoritesini sağlamak için mücadele ediyor.