Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fayiz Serrac, New York ziyaretini iptal etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, New York ziyaretini iptal etti.

Libya’nın başkenti Trablus’taki UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz el-Serrac, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 73. oturumuna katılmak üzere New York’a planlanan ziyaretini iptal etti. El-Serrac, Libya’yı temsil etmek üzere Dışişleri Bakanı Muhammed Sayale’nin toplantıya katılacağını duyurdu.

Anayasa tartışmaları

Fayiz el-Serrac, 19 Eylül’de başkent Trablus’taki ofisinde düzenlediği basın toplantısında, anayasa referandumu çerçevesinde Libya anayasa taslağını düzenlemek için kurucu heyetle bir araya geldiğini açıkladı. Bakanlık ofisi tarafından Facebook üzerinden yapılan açıklamada ise, “farklı bölgeler, taraflar ve gruplar arasında kabul olunması amacıyla anayasa taslağının tamamlanması için yürütülen hazırlık aşamalarında heyetin karşılaştığı zorlukların farkında oldukları” belirtildi.

El-Serrac, anayasanın ‘halk tarafından referandum yoluyla onaylanması halinde devletin en üst düzey yasası sayılacağını ve halkın projeyi kabul etme veya reddetme hakkına sahip olduğunu’ söyledi.

“24 saat çalışıyoruz”

Öte yandan BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, başkent Trablus’ta ateşkes ve yeni güvenlik düzenlemeleri planını savunurken, 19 Eylül’de “Trablus heyeti” ile görüşmesi sırasında “Başkentteki savaşları durdurmak için 24 saat çalışıyoruz” dedi. Gassan Selame’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada ise “Ateşkesi sağlamak, başkente yönelik herhangi bir saldırıyı durdurmak ve silahlı oluşumların egemen kuruluşlara sızmalarını engellemek için çalışıyoruz. Trablus’u 2014’te yaşananlardan uzaklaştırmak için uğraşıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Silahlı milisler tarafından Trablus’ta oluşturulan yeni tehditlere dair Gassan Selame, uyarıcı bir üslupla, “Tüm bilgilere sahibiz. Susmayacağız. Güvenlik Konseyi’nden ateşkesi ihlal eden herkese yaptırım uygulamasını talep edeceğiz. Sivillerin yaşamlarını tehdit eden ve arabuluculuk yapılmasını engelleyenler için er ya da geç ceza talep edeceğiz” dedi.