Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

FBI, 2 bin terör olayını araştırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Müdürü Christopher Ray, ABD içindeki 2 bin terör hadisesini incelediklerini açıkladı.

Ray konu hakkında yaptığı açıklamada ayrıca, ülke içerisindeki bu hadiselerin ya küresel terör örgütlerine bağlı ya da politik veya politik olmayan amaçlar için bireysel olarak çalışmakta olduklarını bildirdi.

Christopher Ray, Reuters’a yaptığı açıklamada, “FBI’ın araştırdığı bu 2 bin hadise, dış terör güçleriyle hiçbir işbirliği yapmayan ve kendilerine ‘Alone Wolf’ (Yalnız Kurt) diyen ‘DEAŞ’ ve ‘El Kaide’ gibi silahlı teröristlerle ilgili” ifadelerini kullandı.

FBI güçleri ayrıca ülke içinde cereyan eden ve ‘kürtaj karşıtları’ ve ‘hayvan hakları savunucuları’ gibi siyasi olmayan amaçlar güdenler tarafından gerçekleştirilen bin terör saldırısını da inceliyor.

‘Yalnız Kurt’ FBI için önceliği oluşturuyor

Bu iki rakam tabii ki, ‘DEAŞ’ ve ‘El Kaide’ gibi uluslararası terör örgütü soruşturmalarının tamamını kapsamıyor. Siyasi hedeflere sahip olan ‘Yalnız Kurt’ gibi bireysel teröristler, FBI için ‘teröre karşı savaşta’ en önemli önceliği oluşturuyor.

Kolay hedefler seçen bu kişilerin bazılarıyla iletişim kurmanın pek fazla yolu bulunmuyor. Yine aynı şekilde bomba, intihar araçları, tüfek ya da bıçak gibi basit silahlar da kullanıyorlar. Soruşturmalardaki bu engellerden dolayı FBI uzmanları, “Terörist planlar gerçekleştirilmeden önce kırmızı bölgelerin önceden tespit edilmesinin yollarını araştırıyoruz. Aynı şekilde, ister bireysel olsun ister olmasın, insanları teröre iten sebepleri de inceliyoruz. Suçlamalar ve soruşturmalar ayrıca; aşırı sağcı grupları, insan hakları savunucularını, kürtaj karşıtlarını ve radikal solcuları da kapsıyor“ açıklamasında bulundular.

Geçtiğimiz Mart ayında Christopher Ray, NBC televizyonuna verdiği röportajda, toplam terörizm vakasının yaklaşık 3 bine ulaştığını söylemiş ve bu davalardan bazılarının çözümlenmemiş, bazılarının adalete teslim edilmemiş olduğunu da sözlerine eklemişti. Soruşturmaların farklı aşamalarda olduklarını kaydeden Ray’e göre, “Bazı vakalar elektronik inceleme kapsamında yer alıyor. Yine bütün bu vakalar ise entegre saha araştırmalarından ibaret” dedi.

“Çinli şirketler ticari casusluk peşinde”

Televizyona verdiği röportajda, dış etkenler tarafından yürütülen casusluğa karşı verdikleri mücadeleyi de anlatan Ray, “Bu alanda şimdiye kadar en aktif olanı Çinlilerdi” ifadesini kullandı.

Çinli şirketlerin, bazı Amerikan gruplarını hedef aldığını söyleyen Ray, “Bu şirketlerden bazıları ‘Fortune 500’ listesinde yer alırken, bazıları da küçük kuruluşlar. Casuslar, Massachusetts’deki rüzgâr türbini kontrol sistemlerinin detayları ya da Iowa’daki Mısır tohumlarının genetik yapısı gibi çeşitli ticari sırların peşindeler” dedi.

Bazı örgütlerden Ray’a eleştiri

NBC televizyona göre ise, bazı Asya kökenli Amerikan örgütler Ray’i eleştirirken ‘FBI Müdürünün kongrede Çinli iş adamları, öğrenci ve bilim adamlarının bu tehdidi oluşturduğunu söylediğini’ belirtiyorlar.

Ancak ‘MAS-1’ televizyon röportajındaki ifadeleri savunarak Ray, “Açık söylemek gerekirse, biz ırk veya ulusal köken bazında soruşturma açmıyoruz. Ticari casusluk ile ilgili ne kadar dosya açarsak açalım, araştırmalarımız bizi hep Çin’e yönlendiriyor” dedi.