Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

FBI ve Beyaz Saray arasındaki siyasi savaş sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 2016’daki ABD başkanlık seçimlerine Rus müdahalesine yönelik soruşturmada önyargılı olmakla suçlanması üzerine tarafsız ve şeffaf olduğunu duyurdu. Tartışmalar, FBI ile Beyaz Saray arasındaki politik savaşın işareti olarak görülüyor.

Cumhuriyetçi Devin Nunes başkanlığındaki Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Komitesi tarafından hazırlanan rapor, FBI ile Trump yönetimi arasındaki siyasi çatışmaların FBI’ın tarafsızlığı ve ABD Başkanı’na düşmanca tutum sergilediği konularındaki iddialarla yeni bir boyut kazandı.

ABD istihbarat birimleri, 2016 yılı sonunda oybirliği ile Moskova’nın müdahalesi üzerinde fikir birliğine vardı. Ancak Trump’ın seçim kampanyası ve Moskova arasında olası bir gizli anlaşmaya dair kanıt bulunmuyor.

AFP’nin bildirdiğine göre Komite, pazartesi akşamı Pentagon ve FBI’ın ABD’nin casusluk operasyonları hakkında gizli bilgiler yer aldığını duyurdu. Karşı çıkılmasına rağmen dört sayfalık raporun yayınlanmasını onayladı.

Ancak Trump bu belgenin yayınlanmasına ilişkin itirazda bulunmadı. Salı günü Kongre üyeleriyle yaptığı görüşmede belgenin yüzde 100 yayımlanacağına dair güvence verdiği belirtildi. Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly, çarşamba günü Fox News’e verdiği demeçte “Belge kısa sürede kamuoyuna açıklanacak ve tüm dünya da bunu görecek” ifadelerini kullandı.

FBI, çarşamba gecesi yayınladığı duyuruda soruşturma başlatmak için izin alma zorunluluğunu ciddiyetle kabul ettiğini belirterek Adalet Bakanlığı ve FBI’daki üst düzey yetkililerin denetlediği prosedürlere saygı duyduğunu vurguladı. Açıklamada, belgenin güvenilirliğine ilişkin ciddi kaygılar duyulduğu ve gereğince incelenemediği belirtildi.

Yerel basında çıkan haberlere göre söz konusu belgede FBI ve Adalet Bakanlığı’nın Rus yetkililerle yaptığı temaslarından dolayı casusluk şüphesiyle Trump’ın eski danışmanı Carter Page’ın yetkilerini aştığı ifade ediliyor. Komite, Trump’un iktidara gelmesinden sonra lisansı uzatılan Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein üzerinde yoğunlaştı. Rosenstein, özel savcı Robert Mueller’i atadı. Ve kendisi bağımsız savcıyı görevden almak konusundaki tek yetkili haline geldi.

Rapor, incelemelerin Trump ve Rusya arasındaki bağlantılar hakkında eski İngiliz istihbarat ajanı Christopher Steele’ın yaptığı tartışmalı soruşturmaya dayanıyor. Cumhuriyetçiler ise raporun taraflı olduğunu savunuyor. Buna gerekçe olarak da raporun Demokrat kanat tarafından finanse edilmesini gösteriyor.

Cumhuriyetçi Devin Nunes, ABD seçim kampanyasına ilişkin yapılan soruşturmaları desteklemek için adli bir belgede doğrulanmamış bilgilerin kullanılmasını kınadı. Belgede, Bakanlığın Trump’ın güvenilirliğini zayıflatmaya çalıştığını kanıtlayan ve deliller içerdiği görülüyor. Trump, mayıs 2017’de Rus müdahalesinin araştırılması sırasında James Comey’i görevden almıştı.

FBI’ın ikinci ismi Andrew McCabe, emekli olmadan sadece birkaç hafta kala istifa etti. Buna karşılık Trump tarafından atanan Christopher A. Wray, geçen aralık ayında ekibinin performansını savundu.

İstihbarat Komitesi Üyesi Demokrat Adam Schiff, çarşamba akşamı, oylamadan sonra belgede Komite üyeleri bilgilendirilmeksizin değişiklikler yapıldığını ifade ederek gönderilen belgenin metninin geri çekilmesi ve önümüzdeki hafta yeni bir seçim yapılması yönünde çağrıda bulundu. ABD medyası, Mueller’in Trump’ın oğlunun Rus avukat ile toplantı düzenlediğine ilişkin ilk tepkiler üzerine odaklandığını açıkladı.

Trump’ın oğlu Donald Trump Jr, temmuz 2016’da Trump’ın New York’taki plazasında Rus avukat ile çocukların evlat edinilmesi politikası üzerine görüşmelerde bulunduklarını bildiren bir açıklama yayınladı. Raporda açıklamanın Başkan’ın doğrudan müdahalesi ile hazırlandığını, daha sonra Donald Trump Jr’ın toplantıya ilişkin e-posta yayınlayarak avukat Natalia Veselnitskaya’nın buluşmada kendisine Clinton hakkında zarar verici bir bilgi vermediğini söylemişti. Medya, Mueller ile birlikte araştırmacıların bildirinin yayınlanmasına ilişkin Beyaz Saray yetkililerinin çoğunun sorguya çekildiğini sayfalarına taşıdı.

Donald Trump’ın hukuk ekibinin eski sözcüsü Mark Corallo, Beyaz Saray İletişim Sorumlusu Hope Hicks’in yargıyı engellemek için planlama yapma ihtimali olduğunu söyledi. Ayrıca raporda Hicks’in kapalı bir görüşmede Donald Trump Jr’ın gönderdiği e-postanın hiçbir zaman yayınlanmayacağını söylediği iddia edildi. Hicks’in avukatı Robert Trout ise iddiaları reddetti.