Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fed’in başkan adayı Powell’dan faiz açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı adayı Powell, “Faiz oranlarının biraz daha yükselmesini ve bilançomuzun kademeli olarak küçülmesini bekliyoruz.” dedi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı adayı Jerome Powell’ın adaylığı kapsamında ABD Senatosu’nda yapacağı sunumun metnini yayınladı.

Powell, adaylığını oylayacak senatörlere hitaben hazırladığı metinde, Fed’in tam istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmaya çalışırken, aynı zamanda bağımsız ve partiler üstü statüyü korumak için elinden gelen herşeyi yapacağını taahhüt etti.

Sunumunda, Fed’in politikalarını mümkün olduğunca öngörülebilir kılmaya çalışacağını kaydeden Powell, buna karşın bankanın politika esnekliğini ortaya çıkabilecek belirsizlikler nedeniyle her zaman korunması gerektiğinin altını çizdi.

“Faiz oranlarının biraz daha yükselmesini bekliyoruz”

Powell, Fed’in liderliğinde kademeli sıkılaştırmayı devam ettireceğine işaret eden sunumunda, şu ifadelere yer verdi:

“Onaylanırsam, meslektaşlarımla birlikte, ekonominin tam anlamıyla toparlanmasına doğru kaydettiğimiz süregelen iyileşmeyi desteklemeye gayret göstereceğim. Amacımız, güçlü iş gücü piyasasını korurken, enflasyonun hedefimize doğru kademeli olarak yukarıya çıktığını görmek. Faiz oranlarının biraz daha yükselmesini ve bilançomuzun kademeli olarak küçülmesini bekliyoruz. ”

Ülkedeki finansal sistemin sağlam ve etkin kalması için federal ve yerel yönetimlerle iş birliği kuracağını ifade eden Powell, Fed’in temel reformları korurken, regülasyonlardan kaynaklanan yükün azaltılması için uygun adımları değerlendireceğini bildirdi.

Demokratlar, Powell’ı sıkıştırabilir

Fed’in Başkan adayı Powell, TSİ 18:00’de başlayacak sunumunun ardından senatörlerin sorularını cevaplayacak. Analistler, Powell’ın bu bölümdeki açıklamaların piyasalar için daha önemli olabileceğini belirtiyor.

Ayrıca, Trump’ın mevcut Fed Başkanı Janet Yellen’ı yeniden aday göstermemesinden memnun olmayan Demokratların, Powell’ı özellikle finansal regülasyonlar ve siyasi baskı konularında sıkıştırması bekleniyor. AA