Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Felçliydiler… Yeniden yürüyebiliyorlar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/Şarku’l Avsat

İsviçreli doktorlar, hayatlarının geri kalanında tekerlekli sandalyeye mahkûm olacakları söylenilen 3 felçli adamın tekrar yürümesini sağlayarak, tıp alanında büyük başarı elde ettiler.

Nature dergisi, İsviçreli doktorların felçli erkeklerin omurilik bölgesine elektrikli cihaz yerleştirdikleri araştırmayı yayınladı. Cihaz, beyne sinyal göndererek bacakların kuvvetinin arttırılmasına ve hasar gören omurilik sinirlerinin tedavisine yardımcı oluyor.

BBC, elde edilen bu sonuçla bazı felçli hastaların yeniden hareket edebileceğini belirtti.

İlk tedavi edilen İsviçreli David Mezi (30 ) 7 yıl önce geçirdiği bir spor kazasında omuriliğinden ciddi hasar alarak felçli kalmıştı. Doktorların bir daha asla yürüyemeyecek dedikleri David, omuriliğine yerleştirilen elektrikli cihaz sayesinde yarım milden fazla yürüyebilir hale geldi.

Bir diğer hasta ise Hollandalı Gertan Oscan (35). Yedi yıl önce trafik kazası geçiren ve doktorların uzun süre felçli kalacağını söylediği Hollandalı hasta, bu yöntemle hareket kabiliyetlerinin bir kısmına yeniden kavuştu.

48 yaşındaki Alman Sebastian Tobler ise, hobi olarak gerçekleştirdiği bisiklet sporunda özellikle el ve bacaklarını çalıştırabildiği özel donanımlı bisikletle tekrar hareket edebilir duruma geldi.