Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Feltman, Kuzey Kore ziyareti konusunda BMGK’ya bilgi verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM Siyasi İşler Genel Sekreter Başyardımcısı Jeffrey Feltman, Kuzey Kore yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmelerini “yapıcı” olarak nitelendirdi.

Bu bağlamda Feltman, görüşmelerin başarısının ve taraflarınca yapılan öneriler de dâhil Kuzey Koreli yetkililerinin ikna edilmesi hususundaki etkilerinin zamanla görüleceğini kaydetti.

Feltman, ziyareti sırasında Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho ve Bakan Yardımcısı Pak Myong Guk ile görüşürken, “Kore yarımadasındaki durumun, bugün dünyadaki barış ve güvenlik açısından en gergin ve ciddi konu olduğu” konusunda görüş birliğine varıldığı kaydedildi.

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Başyardımcısı Jeffrey Feltman geçen hafta gerçekleştirdiği Kuzey Kore ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu. “Kapıyı araladığımızı düşünüyorum” diyen Feltman “Kuzey Koreliler savaşı önlemenin önemli olduğunu kabul ediyor” dedi.

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Başyardımcısı Feltman görüşmelerde Kuzey Koreli yetkililerin kendisine ‘savaşı önlemeninin önemli olduğunu’ söylediğini açıkladı.

Görüşmeler 15 saatten fazla sürdü

Geçen hafta 6 yıl aradan sonra Kuzey Kore’yi ilk ziyaret eden BM yetkilisi olan Feltman, ziyareti hakkında Birleşmiş Miller Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) özel olarak bilgilendirdikten sonra gazetecilere açıklamada bulundu.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Pak Myong Guk ve diğer yetkililerle 15 saatten uzun süren tartışmalar boyunca ‘savaşı nasıl önleyebileceklerini’ ele aldıklarını söyleyen deneyimli diplomat, Kuzey Kore tarafına ‘görüşmeler hakkında konuşmaya başlamak ya da bir çeşit bağlantı kurmaya başlamak amacıyla farklı bir yöne gitmek istediklerinin işaretini vermeleri gerektiğini’ söylediğini ifade etti.

‘Çatışma riskini azaltmaya acil ihtiyaç var’

‘Yanlış hesaplamaları önleme ve çatışma riskini azaltmaya acil ihtiyaç olduğunu belirttiğini’ söyleyen Feltman, görüşmelerde uluslararası toplumun Pyongyang’ın nükleer silah arayışına karşı olduğunu ve barışçı çözüme bağlılığını vurguladığını açıkladı.

Görüşmelerde iletişim kanalları açmanın önemine değindiğini ifade eden Feltman, “Riski azaltmak, niyetleri açığa çıkarmak ve yanlış anlaşılmaları engelleyip herhangi bir krizi yönetmek için ordular arasında kırmızı hat gibi iletişim kanalları” ifadelerini kullandı.

‘Sanırım kapıyı araladık’

Kuzey Kore görevinin şu ana kadar üstlendiği en önemli sorumluluk olduğunu belirten Feltman misyonunu ‘yapıcı ve üretken’ olarak niteledi.

Görüşmelerde BM Genel Sektereri Antonio Guterres’in, BMGK’nın ve uluslararası toplumun endişelerini naklettiğini söyleyen Feltman “Bizim argümanlarımızı ciddi şekilde dinlediler ve bizle tartıştılar. Şu aşamada bize herhangi bir söz vermediler. Onların liderliği hakkında söyledilerimizi düşünmek zorundalar. Sanırım kapıyı araladık ve ben tutkulu bir şekilde şimdi bu kapının müzakere edilmiş bir çözüme doğru tamamen açılmasını umuyorum” sözlerini sarf etti.

‘Kuzey Koreliler diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini kabul etti’

İki tarafın da görüşmelerde ‘Kore Yarımadası’ndaki durumun bugün dünyadaki en gergin ve tehlikeli güvenlik ve barış konusu olduğunda mutabık kaldığını’ açıklayan Feltman, Kuzey Korelilerin bu ziyaretin ‘sadece bir başlangıç olduğunu ve diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini’ kabul ettiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore ile ön şart olmadan görüşebileceklerini söylemiş ve Pyongyang’ın geliştirmeye çok uğraştığı nükleer silahlardan tamamen vazgeçerek müzakere masasına gelmesini beklemenin ‘gerçekçi olmadığını’ ifade etmişti.

Tillerson ABD Başkanı Donald Trump’ın da fikrini onayladığını söylemişti. BM ve diğer kurumların yeni görüşmeleri başlatmak için hazır olduğunu ifade eden Feltman’a, Tillerson’ın açıklamaları hakkında görüşü de soruldu.

‘Mevcut gidişattan farklı bir yöne kapı açmalıyız’

BMGK’nın siyasi çözüm olması gerektiği konusunda birleştiğini belirten Feltman “Bunun Pyongyang’a götürdüğüm mesaj olduğunu vurgulayabilirim. Ancak oraya (siyasi çözüme) mevcut gidişattan farklı bir yöne kapı açarak gitmeliyiz. Kuzey Koreliler savaşı önlemenin önemli olduğunu kabul etti” dedi.

Görüşmede Pyongyang’ın ABD’ye çok fazla odaklandığını söyleyen Feltman ancak kendisi ve ekibinin, Pyongyang ve Washington arasındaki sorun ne olursa olsun Kuzey Kore’nin uğraşmAsı gereken daha büyük bir problem olduğunu anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Feltman bunun da ‘uluslararsı toplumun Kuzey Kore’nin nükleer programını kabul etmemesi’ olduğunu vurguladı. Deneyimli diplomat 15 üyeli BMGK’nın oy birliğiyle kabul ettiği sert yaptırım kararlarının bunun sadece ABD-Kuzey Kore arasındaki bir problem olmadığını göstermekte yardımcı olduğuna da işaret etti.