Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fetih, Gazze’deki direniş gruplarının silahlarının kontrol altına alınması gerektiğini savunuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şark’ul Avsat’a açıklamalarda bulunan üst düzey Filistinli bir kaynak, Hamas ve Fetih’in Filistin’deki güvenlik sorununu uzlaşıyla çözme konusunda ittifak etmesine rağmen bu konuya ısrarla vurgu yapılmasının garipliğine dikkat çekti.

Kaynak, iki hareketin de barış anlaşmasının başarısız olmaması için güvenlik sorununu aceleye getirmeden ve medyaya yansıtmadan çözme konusunda görüş birliği içinde olduğunu belirtti.

Hamas ve Fetih arasında Mısır’ın Başkenti Kahire’de düzenlenen barış görüşmelerine gözlemcilik yapan Kahire’nin güvenlik sorununun çözümünde de aktif rol oynayacağını belirten kaynak, bütün taraflardan barışa zarar verecek tutumlardan uzak durmalarını talep etti. Güvenlik sorununun Fetih ve Hamas yetkilileri arasında yapılacak görüşmelerde de masada olacağını belirtti. Konunun tek bir toplantıda çözülemeyeceğini, zamana ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Filistin’deki güvenlik sorunu meselesi, Filistin hükümetinin Gazze’de kontrolü ele alacağını açıklamasından sonra Kahire’deki barış görüşmelerinde sorun teşkil etmişti. Hamas, hükümetten yapılan açıklamalarını reddederek silah gücünün kendisi için kırmızı çizgi olduğu uyarısını yapmıştı. Zira Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, Gazze’de sayısı oldukça fazla silahlı gruplara ve güçlü silahlara sahip. Kassam Tugayları, son 10 yılda İsrail tarafından Gazze’ye yönelik düzenlenen 3 büyük askeri operasyonu püskürtmüştü.

Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi Nasır el-Kidva ise Hamas’ın silah gücünü ortadan kaldırmadan, ılımlı bir çözüme ulaşılabileceğini öne sürdü. Kidva’nın sunduğu çözüm, Hamas’ın silah bırakmasını değil, örgütün silah gücünün kontrol altına alınmasını ön görüyor.

Kidva, konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada “Silah gücü, birleşik bir Filistin ulusal önderliği ve tek bir Filistin hükümeti kontrolünde olmalıdır. Böylelikle silah gücünün idaresi konusu ulusal bir program kapsamında bütün Filistinli grupların katılımı ve siyasi ilkeler çerçevesinde çözülebilir” dedi.

Filistin emniyet birimlerinin istisnasız tüm yönleriyle yeniden oluşturulmasının önemli olduğunu söyleyen Kidva bu konunun Filistin halkına ve Filistin davasına hizmet eden ortak bir sorumluluk olduğunu kaydetti. Hamas yetkililerinin yaptığı bazı açıklamaların, onların da bu konuya olumlu yaklaştığını ve silah gücünün kontrol alınması konusunda iyi niyet beslediğini gösterdiğini dile getirdi.

Açıklamasında, Hamas ve Fetih arasında, 2011 yılında varılan uzlaşıya da değinen Kidva, “Geçmişte üzerinde anlaşmaya varılan hususların uygulanması için hükümetin şekli, siyasi hatları ve siyasi amaçlarının açıkça belirlenmesi gerekiyor” ifadesini kullandı. Hükümetin tek otorite olması hususunun siyasi anlaşmalar ve ulusal programının temeli olması gerektiğini söyledi.

Hamas, Fetih ve diğer Filistin direniş gruplarının temsilcileri, yeni seçimler yapılana kadar iç işlerin yürütülmesi görevini üstlenecek uzlaşı hükümetinin oluşturulması konusunda görüşmelerde bulunacak. Tarafların 21 Kasım’da Kahire’de bir araya gelmesi bekleniyor.