Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fetih, Gazze’deki maaş kesintilerine isyan etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fetih hareketi, Filistin yönetiminin Gazze Şeridi’nde çalışanlarının maaşından yapılan kesintinin yüzde 50’ye ulaşmasını sert şekilde eleştirdi.
Hareketin Gazze’deki üst düzey yetkililerinden Cemal Abid konuyla ilgili yaptığı açıklamada, maaş kesintileri ve Gazze’ye yönelik yaptırımların, ‘Fetih hareketi için yıkıcı sonuçlar doğurduğunu ve yaşamı neredeyse imkânsız kıldığını’ söyledi.

Abid, ‘’Çoğunlukla Fetih hareketinin üyesi olan çalışanlar, bölünmenin önüne geçmek için bu duruma sabretti ve sıkıntılara göğüs gerdi. Ancak 15 ayın sonunda sıkıntı çekenin sadece kendileri olduğu ortaya çıktı. Bu tip uygulamalar, bölünme yanlılarının gündemine hizmet etmeye yaradı” dedi.

Gazze Şeridi’ndeki uygulamaları kabul etmeyeceklerini belirten Abid, hükümetten çalışanların maaşlarının tam ve eksiksiz olarak ödenmesini ve Ulusal Konsey kararlarının uygulanmasını istedi.
Nisan ayında toplanan Ulusal Konsey, Gazze Şeridi’ne uygulanan tedbirlerin kaldırılması yönünde bir tavsiye yayınlamış, ancak Fetih’in Gazze’deki yetkilileri yapılan öneriyi göz ardı etmişti.

Gelişmelerin ardından Fetih’in önde gelen üyelerinden Abdul Rahim el-Hindi, personellerin maaşlarının ödenmemesini ‘maaş suçu’ olarak nitelendirerek istifa etti.
Sosyal medya hesabından yetkilileri cesur adımlar atmaya ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağıran el-Hindi, “Olay dayanılmaz bir hal aldı. Acilen icraata ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Gazze’deki yazarlar, analistler ve hukukçular da Gazze’deki durumu protesto amacıyla Ulusal Konsey, Merkez Konseyi ve İcra Komitesi üyelerini istifaya çağırdı.

Yazar Mustafa İbrahim “Bu üyelerin, oturdukları koltukların esaretinden kendini kurtarması gerekiyor. Bunlar Gazze’yi fakirleştiren, insanlardan vatan ruhunu almaya çalışan, onları açlıktan öldürmeyi ve onlara boyun eğdirmeyi hedefleyenlerle ortaklık yapıyor” şeklinde konuştu.

Diğer bir yazar Aziz Mısri ise sosyal medya üzerinden, “Toplu istifa, en yüksek protesto ve itiraz şeklidir. Rejime, hükümete veya örgütün liderliğine yollanabilecek en iyi mesajdır” diyerek çalışanları istifaya çağırdı.