Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın Ortadoğu Özel Temsilcisi: Filistin Uzlaşı Hükümeti İsrail’i tanımalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, bugün yaptığı açıklamada, Fetih ve Hamas arasında kurulması öngörülen Filistin Uzlaşı Hükümeti’nin, şiddeti bırakma ve İsrail’i tanıma taahhüdünde bulunması gerektiğini söyledi. Bu açıklama Fetih hareketi ve Hamas arasında on yıldan uzun süredir sürmekte olan Filistin’deki bölünmenin sona ermesi için Kahire’de imzalanan anlaşmaya yapılan ilk tepki oldu.

Greenblatt, yaptığı açıklamada şunları söyledi, “ABD, Ortadoğu Dörtlüsü ilkelerine bağlılığın önemini yineliyor. Filistin Uzlaşı Hükümeti, grupların silahsızlanması ve barışçıl görüşmelere bağlılık da dahil, taraflar arasında imzalanan daha önceki sözleşmelerin kabul edilmesinin yanısıra, şiddetten vazgeçme ve İsrail’i tanıma konusunda açık bir şekilde taahhütte bulunmalıdır.”

“Filistin meselesine müdahale”

Öte yandan, Gazze Şeridi’ni kontrol eden Hamas hareketi, ABD elçisinden gelen bu taleplerin Filistin meselesine karşı ‘bariz bir müdahale’ olduğuna dikkat çekti.

Hamas liderlerinden olan Bassam Naim, AFP’ye bir açıklama yaparak, “Bu, Filistin meselesine bariz bir müdahale. Çünkü, halkımızın yüksek stratejik çıkarlarına göre hükümetini seçme hakkı var” dedi.

Greenblatt’ın açıklaması, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın lideri olduğu Fetih hareketi ve Hamas arasında on yıldan uzun süredir sürmekte olan Filistin’deki bölünmenin sona ermesi için Kahire’de imzalanan anlaşmaya yapılan ilk tepki oldu.

Anlaşmaya göre, Filistin hükümetinin 1 Aralık’a kadar Gazze Şeridi’ndeki yetkileri devralması bekleniyor.