Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fetih ve Hamas arasında ‘memur’ anlaşmazlığı sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas ile Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümeti arasında eski memurların tekrar işe dönmesi konusunda çıkan anlaşmazlık, çözüm yolu arayışı yerine karşılıklı suçlamaları içeren açıklamalarla sürüyor. Uzlaşı hükümeti tarafından Gazze’deki eski memurların göreve çağrılmasıyla başlayan krizde taraflar birbirini suçluyor.

Son olarak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dün yaptığı duyuruda Hamas hareketiyle artan anlaşmazlıkların ardından Filistin uzlaşısıyla ilgili bütün açıklamaları durdurmaya karar verdiğini söyledi. Filistin haber ajansı (WAFA), Abbas’ın bu kararını “Filistin ulusal çıkarları ve Mısır’la olan ilişkilere” atfetti.

Hamas’ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar ise Mısırlı bir güvenlik heyetinin de katılımıyla uzlaşı konusundaki son gelişmeleri görüşmek üzere Filistinli gruplar arasında olağanüstü bir toplantı talep etti.

Uzlaşı Hükümeti Sözcüsü Yusuf Mahmud da Hamas’a bağlı işçi sendikaları tarafından Yerel Yönetim Bakanı Hüseyin el-Arac’ın bakanlığa girişine engel olunduğunu duyurdu. Açıklamada, benzeri bir şekilde Maliye ve Vakıflar bakanlıklarına bağlı memurların da iş yerlerine girişinin engellendiği iddia edildi.

Fetih Hareketi Basın Ofisi Başkanı Münir el-Cagub, uzlaşma atmosferini bozan, provoke edenleri durdurulması gerektiğini söyledi. Karşılıklı suçlamaların devamının sadece pozisyonların bozulmasına neden olacağını, çıkmaza girileceğini vurguladı.

Hamas cephesinden yapılan açıklamalarda ise asıl suçlunun Uzlaşı Hükümeti olduğu iddia edildi. Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum bugün yaptığı açıklamada, krizin nedeninin Rami el-Hamdallah hükümetinin sorumsuz davranışı olduğunu söyledi. Bunun Kahire Anlaşması’na aykırı olduğuna dikkat çekti.

Hamas ve Fetih hareketleri, Kahire’deki görüşmeler kapsamında 12 Ekim’de Filistin’deki bölünmüşlüğü bitiren Uzlaşı Anlaşması’nı imzalamıştı. Bu kapsamda Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümeti, en geç 1 Aralık 2017’ye kadar Batı Şeria’da olduğu gibi Gazze’de de tüm görevlerini yerine getirecek.