Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fetih Hareketi Mısır’ın Filistin’de uzlaşı önerisine sıcak bakıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fetih Hareketi Merkezi Komitesi üyesi Azzam el-Ahmed, geçtiğimiz yıl Mısır himayesinde imzalanan anlaşmanın sürdürülmesi umuduyla hareketin, önümüzdeki hafta başlarında Kahire’de iç uzlaşı hakkındaki Mısır’ın hazırladığı uzlaşı taslağına kapsamlı bir cevap vereceğini ifade etti.

El-Ahmed, resmi Filistin televizyonuna verdiği röportajda, Fetih hareketinin Hamas ile bir araya gelmeyeceğini veya herhangi bir diyalog yürütmeyeceğini belirtirken, diyaloğun yalnızca Mısır ile kurulacağını ifade etti. Azzam el-Ahmed, “Toplantılar ve diyaloglardan çok sıkıldık. Mısırlı yetkililere, şu an Hamas ile görüşmek ve yeni diyaloglar, anlaşmalar istemediğimizi söyledik” dedi.

Yetkili, “Eğer Hamas kabul ederse, Mısır uzlaşı anlaşmasının uygulanmaya başladığını duyurmak için bir basın toplantısı düzenlenecek” şeklinde konuştu.

El-Ahmed, mevcut anlaşmazlığın üstesinden gelme umudunu da dile getirdi.

Azzam el-Ahmed, Mısır İstihbarat Bakanı General Abbas Kamil’in kendisine söylediği ifadelere atıfta bulunurken, Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi’nin konuyu takip ettiğini, ancak Fetih ve Hamas ile toplantılar ya da olanlar hakkında herhangi bir rapor istemediğini de belirtti.

Fetih Hareketi üyesi, Mısır tarafından sunulan önerilere dair ayrıntılı bilgi vermedi. Ancak eski anlaşmaya herhangi bir yeni ekleme yapılmadığını ifade ederek, bazı maddelere dair de General Kamil’e atıfla “Okumadın varsay” ifadelerini kullandı.

“Bu bir taslak. Olumlu bir cevap vereceğiz” diyen el-Ahmed, ancak olumlu yanıttan kastının da “mutabık kalmak” anlamına gelmediğini vurguladı.

Mısır tarafından son takınılan tavır, son zamanlarda uzlaşı anlaşmasına ve anlaşmanın kademeli olarak uygulanmasına dayalı. Ancak Batı Şeria ve Gazze’deki işleri yönetecek yeni bir ulusal birlik hükümetinin kurulmasına ilişkin anlaşmada değişiklik yapılacağı, yeni genel seçimlerin uygulanması üzerinde çalışılacağı, mali tahsilat sorunu ve eski Hamas hükümeti çalışanlarına açık ve bağlayıcı bir çözüm üzerinde hemfikir olunacağı ifade edildi.

Öte yandan Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Mısır tarafından sunulan önerilerde Gazze Şeridi’ne karşı uygulamaların durdurulması, bakanların görevlerine geri dönmesinin ardından yaklaşık 20 bin sivilin Hamas kadrolarında işe başlaması, aynı şekilde çalışanların maaşlarının tam olarak ödenmesi, yönetimin bakanlıklar ve hükümet kuruluşlarına operasyonel bütçelerini ödemesi çağrısı yapıldı.

Ancak önerilerde, güvenlik birimlerinin nasıl kontrol edileceği, Hamas’a bağlı ordunun akıbeti, yargı kuruluşları ve silahlar gibi diğer konulara yer verilmedi.

Öneri, Hamas güvenlik personellerinin maaşlarının yönetime sağlanan tahsilat fonlarından düşülmesini de içermekte.

Öte yandan Fetih Hareketi kaynakları tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, hareketin tavrının “net” olduğu ifade edildi.

Kaynaklar, tavrın “her şeyden önce, hükümeti etkili bir şekilde güçlendirmek” olduğunu belirtti.

Aktarılana göre ayrıca, Fetih hareketinin mali tahsilatın yanı sıra sınır kapılarını, güvenlik birimlerini, yargıyı ve toprakların kontrolünü kapsayan, Gazze’de uygulanandan uzak bir şekilde gerçek bir kontrol istediğini vurguladı.

Kaynaklar ayrıca, başkan ve kurum çalışanları açısından bir karar uyarınca Fetih’in yönetimdeki çalışanlarla ilgili meselelerin ve “Devlet Başkanının Gazze uzlaşısına karşı yürüttüğü eylemlerin” birbirleriyle bağlantısını reddedeceğini belirtti. Aktarılana göre Hamas, askeri çalışanlarının mali yükünden herhangi bir miktarın kesilmesini de reddedecek. Aynı şekilde öncelikle hükümet ile ilgilenilmesinin ve ilgili şeylerin teslim edilmesinin daha önce mevcut olmamış bir ulusal birlik hükümetinin de kapılarını açacağı ifade edildi.

Öte yandan kaynaklar, Fetih hareketinin güvenlik birimlerine bağlı hizmet yasası uyarınca birimlerin yeniden yapılandırılmasını istediğini vurguladı.

Aktarılana göre hareket, Mısır ve Hamas arasında bir temas kurulmadan önce el-Azzam Ahmed’in Kahire’de General Kamil ve ekibi ile söz konusu maddeleri görüşmesini talep ediyor. Bu bağlamda el-Ahmed yaptığı açıklamada, Mısır’ın garantör olacağını belirtti.

Mısır tarafından atılan yeni adım, birkaç ay önce askıya alınan uzlaşı konusunda en önemli ilerleme olarak nitelendirilmekte.
Bu bağlamda el-Ahmed de anlaşmanın başarısızlıkla sonuçlanmaması için “pratik adımlar atma” çağrısı yaptı.