Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fetih’ Hareketi ve Halk Cephesi, Kahire’de bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden bir heyet, 12 saatten kısa bir süre içinde ikinci kez Fetih Hareketi’nin bir lideri ile Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya geldi. Filistin meselesine dair başlıkları ele almak için gerçekleştirilen toplantıda Ulusal Konsey’in bu ayın sonunda Ramallah’ta toplanması da görüşüldü. Halk Cephesi bu öneriyi reddediyor. Hamas ve Cihad hareketlerinin de bulunduğu tüm Filistinli grupların katılabilmesi için toplantının yurtdışında yapılmasını talep ediyor.

İki taraf arasındaki ilk görüşme salı günü geç saatlerde gerçekleşti. İkincisi çarşamba günü öğle saatlerinde, Kahire’deki Filistin Büyükelçiliği’nde düzenlendi. Söz konusu görüşmede Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) dosyaları, Ulusal Konsey’in bir sonraki oturumu ve Filistin hükümetinin Gazze Şeridi’ne yönelik aldığı önlemler ele alındı.

Halk Cephesi’nin Gazze Şeridi’ndeki ve yurtdışındaki siyasi ofislerinden üyelerinin yer aldığı heyete Genel Sekreter Yardımcısı Ebu Ahmed Fuad başkanlık etti. Fetih Hareketi’nin merkez komitesindeki üyelerinden oluşan heyete ise Hareket’in Başkan Yardımcısı Mahmud el- Alul önderlik etti.

Halk Cephesi lideri Kayid el-Gul’un basın ofisinden yayınlanan açıklamasında “Diyalogun ilk turunda Filistin meselesinin yakınındaki tehlikeler, özellikle de Asrın Anlaşması adı verilen girişim ve Filistin’in bununla nasıl yüzleşeceği, Filistin’in bir zeminde birleşmesi için gerekenler ve halkın kararlılığını sağlayacak faktörlerin sağlanması konuları ele alındı” ifadeleri yer aldı.

Gul’un açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandığı belirtildi:

“Toplantıda Gazze Şeridi’ni Batı Şeria’dan ayırmanın tehlikeleri görüşüldü. Filistin’deki durumun düzeltilmesinin önemi ve gerekliliğinin altı çizildi. Gazze’deki vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiği belirtildi.”

Kayid Gul, Cephe’nin Gazze Şeridi’ne yönelik alınan tedbirleri reddeden tutumunu vurguladığını belirtti. Söz konusu uygulamaların derhal sona erdirilmesini talep etti. Gul, mevcut zorluklarla yüzleşmek için halkın bulunduğu her yerde kararlı direnç göstermek gerektiğinin altını çizdi.

Çarşamba günü öğleden sonra yapılan diğer toplantıda Ulusal Konsey’in toplanması dosyası ele alındı. Cephe’nin siyasi bir çözüm vizyonu ve 2017’de imzalanan Beyrut Anlaşması için birleştirici bir Ulusal Konsey’in toplanmasını istediğine dikkat çekildi.

Halk Cephesi lideri Kayid el-Gul konuya ilişkin şunları aktardı:

“Cephe, Ulusal Konsey’in Ramallah’ta işgal güçlerinin bulunduğu bölgede tek taraflı toplanmasını, Asrın Anlaşması’nın sorunları karşısında bir mücadele olarak görmüyor. Aksine uygulanması için işgal güçleri, Ulusal Konseyi fırsat bilebilir.”

Gul ayrıca birleştirici bir Ulusal Konsey’in toplanmasının tüm bu konuları ele almak için ulusal ve demokratik katılımcı içeriği güçlendireceğini belirtti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Ulusal Konsey toplantısının halen işgal güçlerinin egemenliği altında olması nedeniyle Ramallah’ta gerçekleştirilmesine karşı çıkıyor. Toplantının, Hamas ve Cihad da dâhil olmak üzere tüm Filistinlilerin katılımıyla yurtdışında yapılmasını talep ediyor.

Dünkü görüşme sonrasında iki taraf arasında anlaşmaya varıldığına dair herhangi bir bilgi verilmedi. Cephe’nin Fetih Hareketi’ni Ulusal Konsey toplantısını ikna etmeye çalışması bekleniyordu.

Fetih Hareketi, toplantılar konusunda sessizliğini korudu, herhangi bir açıklamada bulunmadı. Ancak Ulusal Konsey’in bu ayın sonunda toplanması konusunda ısrarcı olan hareket tüm grupları görüşmeye dâhil etmeyi başarabileceğine inanıyor.

Ancak Ramallah’taki Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderlerinden Ömer Şehade, Filistin yönetimini FKÖ ulusal fonundan Cephe’ye tahsis edilen miktarı kesmekle suçladı. Şehade, yerel basında yer alan açıklamasında Halk Kurtuluş Cephesi’ne tahsis edilen fonun bu yılın başından beri askıya alındığını belirtti. Tavrın boş ve usulsüz olduğunu söyleyen Şehade bunun ulusal değerler ve davranışlara uygun olmadığını ifade etti. Şehade “Payın kesilmesiyle amaçlanan Filistin devlet başkanlığının dikte ettiği kararları uygulaması konusunda Halk Cephesi’ne baskı uygulamaksa bu kabul edilemez ve utanç verici bir durumdur. Tutumumuzu etkilemeyecektir” diye konuştu.

Filistin yönetimi, zaman zaman FKÖ’deki grupların paylarına düşen fonu kesiyor. Bu gruplar, Fetih Hareketi’ni siyasi tutumlarına karşılık mali şantaj yapmakla suçluyor. Fetih ise bunu reddediyor. Fonların kesilmesi mali krize yol açıyor.