Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Fetih Hareketi’nden bir heyet uzlaşı görüşmeleri için Kahire’ye gidiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fetih Hareketi’nden bir heyet, bugün uzlaşı konusunda Mısırlı yetkililerle görüşmek üzere Kahire’ye gidiyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu ile Fetih Hareketi Merkezi Kurul üyesi Azzam Ahmed, Fetih heyetinin, Mısır’daki kardeşlerinden, Hamas Hareketi’nin Mısır dosyasına ve aynı zamanda uzlaşıya özel görüşmeleri tamamlamak için verdiği cevabı öğreneceğini belirtti.

Ahmed: Fetih Hareketi’nin olumlu adım atmasını umut ediyorum

Ahmed, Fetih Hareketi’nin cevabının ‘olumlu’ olmasına yönelik temennilerini dile getirdikten sonra, “Eğer böyle olursa Mısırlılarla olan anlaşma bir sonraki aşamada tamamlanır” dedi.

Heyette Ahmed’in yanı sıra, Merkezi Komisyon üyeleri olan Hüseyin Şeyh, Muhammed Şitayye ve Ruhi Fütuh da yer alıyor.

Fetih heyeti, Hamas’ın Kahire ziyareti için Mısır’dan resmi davet almasıyla yola çıkıyor. Heyetin önümüzdeki hafta sonu veya başında, Mısır’da bulunması planlanıyor. Görüşme, Mısırlı yetkililerin mevcut krizden çıkma girişimi adına Filistinli gruplarla başlattığı görüşmeler çerçevesinde gerçekleşiyor.

Mısırlı yetkililer bu zamana kadar Halkçı ve Demokratik cephelerden iki heyet ile görüştü. Bundan sonraki aşamalarda ise Cihad’a bağlı bir heyet ve ardından Hamas heyeti ile buluşacak.

Görüşmeler, uzlaşma ve durulma müzakerelerinin sekteye uğradığı bir havada yürütülüyor. Bu iki mesele arasında ise Filistinli Lider Mahmud Abbas’ın başarısız kıldığı durulma görüşmeleri öncelikli sırada bulunuyor.

Mısır, Filistinli ve İsrailli gruplar arasında geçtiğimiz ay gözetlediği durulma görüşmelerini durdurdu. Bu adım, Abbas’ın Gazze Şeridi’nde bir durulma anlaşmasına izin vermeyeceğini ilan etmesinin ardından atıldı. Abbas’a göre bu anlaşma, Şerid’in Batı Şeria’dan ayrılarak Asrın Anlaşması’na dahil edilmesine katkıda bulunacaktı.

Abbas’tan aylık 96 milyon dolarlık ödeneği durdurma tehdidi

Bu görüşmelere Fetih Hareketi’yle birlikte katılmayı reddeden Abbas, Hamas’ın İsrail’le ayrı bir anlaşmaya gitmesi durumunda Şerid’e yönelik aylık 96 milyon dolar tutarındaki ödeneği durdurmak da dahil bazı uygulamaları devreye sokmakla tehdit etti. Abbas, yetkililere daha sonra ‘Hamas, İsrail’le anlaşma imzalarsa, söz konusu ödeneği tamamen durduracağını’ iletti.

Mahmud Abbas, öncelikle ‘FKÖ’nün herhangi bir grup değil, İsrail’le anlaşma imzalama yetkisi bulunan tek unsur olduğu’ kabul edildikten sonra uzlaşmanın başarılı olmasını talep etti ve ateşkes öncesinde bir uzlaşı anlaşmasının imzalanması konusunda da ısrarcı oldu.

Fetih Hareketi’nin talebi

Uzlaşmaya dair Mısır’a ayrıntılı bir dosya sunan Fetih, bununla Gazze Şeridi’nde güvenlik, yargı, toprak yönetimi, mali tahsilat ve geçişler de dahil olmak üzere kapsamlı bir yetkilendirme talebinde bulunuyor.

Hamas ise Abbas’ın ateşkea konusundaki tutumuna itiraz ettiği gibi, uzlaşı için Gazze Şeridi’nin tamamen Filistin yönetimine bırakılması gerektiği yönündeki talebine de karşı çıktı. Hareket ayrıca, Fetih’in uzlaşma dosyasının da kötü olduğunu öne sürdü.

Azzam Ahmed ise Hamas’ın, Fetih Hareketi’ne yönelik itirazından rahatsızlık duyduğunu ifade ettik ve bu durumun yeni bir şey olmadığını, aksine 12 Ekim’de yaşanılana uygun düştüğünü; tek istisnanın ise Yüzyılın Anlaşma’sına ilişkin siyasi girizgahta yer aldığını belirtti.

Azzam Ahmed: Hamas’ın benimsediği İsrail yaklaşımının tuzağına düşmeyiz

Ahmed, Hamas Hareketi’nin karşılık vermede geciktiğini söyledikten sonra şöyle devam etti:
“Hamas’ın sonuçsuz şekilde müzakerelere devam ederek benimsediği İsrail yaklaşımının tuzağına düşemeyiz.”

“Hamas, İsrail’in tuzağına düştü”

Uzlaşı görüşmelerinin başlamasını reddeden Fetih Hareketi Merkezi Komite üyesi Azzam Ahmed, FKÖ ve Fetih Hareketi’nin, sakin şekilde, uzlaşıyla, 15 dakikada bile olsa uzlaşmanın öncelenmesi ve meşru hükümet yoluyla yapılması şartıyla, herhangi bir durulmaya razı olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hamas, İsrail’in tuzağına düştü. İsrail, tüm oyuncularla iletişime geçti. Onun çağrıları, çabalar boşa çıkana dek kendisi için en uygun olanı seçmeye yöneliktir.”

Filistin Kurtuluş Örgütü ve Fetih Hareketi Merkezi Yönetimini temsilen Mısırlı yetkililerle görüşen Fetih Hareketi Merkezi Komitesi üyesi Azzam Ahmed başkanlığındaki heyet, Ağustos ayının sonunda, Mısırlı yetkililere, Filistin ulusal uzlaşısına öncelik verdiklerini ve Filistin hükümetinin Gazze’nin yönetimini devralması gerektiğini bildirmişti.